Blu-ray w Makach i Xboksach?

Stan Glasgow, szef amerykańskiego oddziału koncernu Sony, przyznał, że firma prowadzi rozmowy w sprawie zastosowania napędów Blu-ray w komputerach firmy Apple oraz konsoli Xbox360 Microsoftu - donosi serwis Electronista.com.

Przedstawiciele Sony nie ujawniają na razie, w jakim stadium są negocjacje z Apple i Microsoftem - nie wiadomo więc, kiedy ewentualnie możemy spodziewać się na rynku produktów tych firm wyposażonych w obsługę standardu Blu-ray. Poinformowano jedynie, że w obu przypadkach napęd Blu-ray rozważane są jako rozwiązania opcjonalne, a nie standardowe. Warto przy okazji wspomnieć, że napędy Blu-ray dla Maka są już dostępne - z tym, że nie są to produkty z logo Apple'a.

W przypadku konsoli napęd Blu-ray może pojawić się na tych samych zasadach, na których dostępny był do niedawna czytnik HD DVD dla Xboksa360 - będzie to najprawdopodobniej zewnętrzny moduł, podłączony do konsoli przez złącze USB. Nie wiadomo na razie, czy Microsoft rozważa dystrybuowanie gier na nośnikach BD (do tej pory były one wydawane tylko na DVD - czytnik HD DVD służył wyłącznie do odtwarzania filmów).

Glasgow powiedział również, że w najbliższym czasie stacjonarne odtwarzacze Blu-ray powinny zacząć tanieć - jeszcze w tym roku powinno możliwe być kupienie takiego urządzenia za ok. 300 USD. Obecnie najtańszy odtwarzacz to wydatek rzędu co najmniej 550 USD (a i to tylko w promocyjnej ofercie - standardowa cena jest zwykle o ok. 200 USD wyższa).