Blu-ray walczy o przetrwanie i wciąż ma na to duże szanse

Najnowsze badania podają, że Blu-ray ma 15 proc. rynku - to dobrze, źle czy bez znaczenia?

Blu-ray

Pojawił się nowy raport firmy NPD na temat Blu-Ray, z którego wynika, że 15 proc. konsumentów używało odtwarzacza Blu-ray w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Blu-ray - łabędzi śpiew fizycznych nośników

Chociaż Blu-ray raczej nie zostanie wielkim następcą DVD, tak jak wielu kiedyś marzyło, to z pewnością przez jakiś czas utrzyma podupadający gwałtownie rynek filmów na fizycznych nośnikach i przedłuży życie optycznym nośnikom w obliczu internetowej rewolucji.

Blu-ray ma 15 proc. - jak zinterpretować ten wynik?

Podstawowe pytanie brzmi - czy 15 proc. to dużo, mało czy bez znaczenia? Blu-ray pojawił się na rynku w połowie 2006 roku, więc ma już 5 lat. DVD było tak samo stare w 2002 roku i wtedy odtwarzacze DVD były już w 35 proc. amerykańskich domów. Blu-ray ma 15 proc.

Świat się zmienił od czasów DVD

Oczywiście nie jest to wina Blu-ray’a, lecz tego, że świat się zmienił i żyjemy w trochę innej rzeczywistości niż to było w 2002 roku. Przewaga DVD nad VHS jako nośnika filmów była aż nadto widoczna. O wiele lepsza jakość w mniejszym, wygodniejszym i bardziej trwałym opakowaniu. A do tego DVD nie miało żadnej konkurencji.

Blu-ray ma mocną konkurencję

Blu-ray to znacznie lepszy format do oglądania filmów niż DVD. Ale niestety trafił na mocną konkurencję rozwiązań internetowych - Apple TV, Netflix, Vudu, Amazon Instant Video, Google TV i inne. Teraz możesz oglądać filmy bez korzystania z dysków optycznych, kiedyś było to niemożliwe. Kiedy tworzono format Blu-ray myślano o nim jako o następcy DVD. Ale tak się nie stanie. Użytkownicy, którzy zawsze podążają za modą od razu przechodzi na źródła internetowe. Z kolei mało wymagający użytkownicy pozostaną przy starym DVD.

3 powody, które ocalą Blu-ray

Blu-ray wciąż ma szansę - nie jako wielki następca DVD, ale... są 3 dobre powody, dla których Blu-ray będzie się sprzedawać. Po pierwsze odtwarzacze Blu-ray posiadają wbudowane serwisy VoD i internet; można wygodnie z nich korzystać podłączając Blu-ray do telewizora. Po drugie Blu-ray będzie zyskiwać popularności przez PlayStation 3 - każdy gracz Sony otrzymuje od razu dostęp do Blu-ray. Tym bardziej że Sony Planuje PlayStation 4 dopiero na 2016 rok. I wreszcie po trzecie - jeżeli chcemy oglądać filmy 3D, to musimy zakupić Blu-ray’a, gdyż filmy 3D są obecnie dostarczane jedynie na nośnikach Blu-ray 3D, które w najbliższym czasie mają się sprzedawać jak ciepłe bułeczki.

Blu-ray - ostatni fizyczny nośnik filmowy

A więc Blu-ray to ostatni fizyczny nośnik filmowy, ale nie oznacza to, że wyginie. Powoli, po cichu trafi do naszych domów i będzie tam gościć przez wiele lat. Bo przecież nowego nośnika fizycznego już raczej nie będzie.

Źródło: PC World