Blu-ray: wygrał, ale się nie sprzedaje

Luty 2008 r. to miesiąc, w którym Blu-ray wygrał tzw. wojnę formatów. Okazuje się jednak, że w tym samym okresie w USA odnotowano wyraźny spadek sprzedaży urządzeń obsługujących ten standard. Co ciekawe - spadek sprzedaży Blu-ray był ponad... trzykrotnie większy niż urządzeń obsługujących "przegrany" format HD DVD.

Ze statystyk przedstawionych przez NPD Group wynika, że w lutym sprzedaż stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray spadła aż o 40% (w porównaniu ze styczniem 2008 r.) - nastąpiło to po ogłoszeniu przez koncern Toshiba decyzji o zrezygnowaniu z rozwijania HD DVD. Wyniki te są pewnym zaskoczeniem - wydawać by się bowiem mogło, że ostateczne rozstrzygnięcie konfliktu pomiędzy dwoma konkurencyjnymi standardami powinno przekonać klientów do kupowania odtwarzaczy (nie muszą się już bowiem obawiać, że zainwestują w urządzenie, które wkrótce stanie się bezużyteczne). Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, iż w tym samym okresie odnotowano zdecydowanie mniejszy spadek sprzedaży odtwarzaczy HD DVD - wyniósł on w lutym tylko 13% (w porównaniu ze styczniem).

Według analityków, dane to dowodzą, iż - wbrew temu, co mówili do tej pory przedstawiciele koncernów promujących konkurencyjne formaty - niepewność co do tego, który ze standardów wygra ową "wojnę" wcale nie była głównym czynnikiem hamującym popularyzowanie się odtwarzaczy HD. Wygląda na to, że większy wpływ na konsumentów miały raczej wysokie ceny urządzeń obsługujących nowe standardy oraz wydawanych w HD filmów, a także fakt, iż większości osób w zupełności wystarczają zwykłe odtwarzacze DVD.

Sugestie te są zresztą zgodne z wynikami niedawnego badania przeprowadzonego przez firmę analityczną ABI Research. Jej analitycy twierdzą, że promowany przez koncern Sony format Blu-ray wygrał co prawda batalię z konkurencyjnym standardem HD DVD, jednak nie znaczy to, że zwyciężył już w wojnie o panowanie w salonach. Ich zdaniem Blu-ray będzie musiał teraz stoczyć trudniejszą bitwę - tzn. wyprzeć z rynku format DVD. Pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Blu-ray: wojna jeszcze nie jest wygrana?".


Zobacz również