Blu-ray z PiP

Wytwórnia filmowa 20th Century Fox Home Entertainment zapowiedziała, że w styczniu w jej ofercie pojawi się pierwszy film na Blu-ray wyposażony w opcję "Picture in Picture" (obraz w obrazie). Co ciekawe, w tej chwili na rynku nie ma odtwarzaczy Blu-ray przystosowanych do obsługi takiej funkcji - oferują ją tylko... odtwarzacze HD DVD.

Pierwszym filmem z PiP będzie thriller "Sunshine" (polski tytuł "W stronę słońca"), wyreżyserowany przez Danny'ego Boyle'a, z Cillianem Murphym, Michelle Yeoh i Chrisem Evansem w roli głównej. Dzięki "obrazowi w obrazie" użytkownik będzie mógł podczas oglądania filmu wyświetlić w niewielkim oknie drugi materiał wideo - klip, w którym twórcy "Sunshine" będą na bieżąco komentowali, to, co dzieje się na ekranie.

Warto podkreślić, że w tej chwili nie ma na rynku odtwarzaczy Blu-ray obsługujących funkcję PiP - przedstawiciele 20th Century Fox Home Entertainment uspokajają jednak, że wkrótce do sklepów trafią takie urządzenia. Będzie to efekt wprowadzenia przez organizację BDA (Blu-ray Disc Association) aktualizacji specyfikacji standardu Blu-ray - wymaga ona, aby każdy odtwarzacz BD, który trafi na rynek po 31 października 2007 r., obsługiwał PiP.

Nie wiadomo na razie, czy starsze zostaną zaktualizowane tak, by można było na nich oglądać materiały PiP. Jedyne oficjalne oświadczenie w tej kwestii pochodzi od firmy Sony - zapowiedziała ona, że konsola PlayStation3 zostanie wkrótce wyposażona (poprzez upgrade oprogramowania) w taką funkcję. Gwoli ciekawostki warto dodać, że standardowo materiały PiP są obsługiwane w odtwarzaczach HD DVD (jest to wymóg specyfikacji tego formatu).