Blu-ray - zabraknie diod?

Rozpoczęcie masowej produkcji nagrywarek i odtwarzaczy Blu-ray może się opóźnić z powodu problemów z produkcją jednego z kluczowych komponentów tych urządzeń - diody, generującej promień lasera odczytujący i zapisujący dane na nośnikach - informuje serwis Digitimes.com.

Okazuje się, że firmy, które promują format Blu-ray, zbyt optymistycznie oszacowały możliwości fabryk wytwarzających owe diody - okazało się, że obecnie produkuje się ich zdecydowanie zbyt mało (a warto pamiętać, że masowa produkcja odtwarzaczy i nagrywarek Blu-ray na dobrą sprawę jeszcze nie ruszyła).

Problem polega m.in. na tym, że znaczną część produkcji diod będzie wykorzystywał koncern Sony (który potrzebuje ich do konsoli PS3, wyposażonych w czytnik Blu-ray). Jako, że firma ta jest jednym z dwóch głównych producentów owych diod, można spodziewać się, że inni producenci odtwarzaczy i nagrywarek Blu-ray mogą mieć kłopoty ze zdobyciem odpowiedniej ilości tego komponentu. A wprowadzenie na rynek urządzeń obsługujących format Blu-ray zapowiedzieli już m.in. Philips, Benq, Plextor, LG oraz Panasonic.