Blue Gene w służbie medycyny

Fundacja Mayo zajmująca się edukacją oraz badaniami w zakresie medycyny, poinformowała o nawiązaniu współpracy z koncernem IBM. Superkomputer Blue Gene ma pomóc naukowcom z Mayo w szybszym znalezieniu skutecznych lekarstw przeciwko różnym chorobom.

Obie organizacje mają zamiar pracować nad nowymi technologiami oraz urządzeniami, które poprawią diagnozowanie oraz leczenie grożnych chorób. Klinika Mayo ma wykorzystywać w tym celu superkomputer IBM - Blue Gene - do matematycznego modelowania struktur genów i protein oraz ich wzajemnej interakcji. Pomoże to zrozumieć naukowcom, które z genów mogą być odpowiedzialne za wywoływanie poszczególnych chorób, wliczając w to również śmiercionośne nowotwory.

W ramach projektu IBM i fundacji Mayo zostało 'zdigitalizowanych' prawie 4,4 miliona kart pacjentów z przeznaczeniem do badań naukowych (oczywiście z zachowaniem odpowiednich regulacji rządowych oraz prawa do zachowania prywatności). Podobne tandemy ośrodków naukowych oraz koncernów technologicznych są już obecne na świecie od jakiegoś czasu. Superkomputer Blue Gene, był już wcześniej wykorzystywany między innymi w radioastronomii. Z naukowcami współpracują także HP oraz Sun Microsystems.


Zobacz również