Blue connect z HSDPA - 1,8 Mbit na razie tylko w teorii

Reklama niebieskiego internetu: nie ma nudnego, gadającego pana jak w przypadku neostrady tp, jest młodzieżowo, szybko, nowocześnie. A od teraz nawet ekstremalnie szybko, bo 1,8 megabita na sekundę. To znacząco więcej niż ma spora część Polaków, za całkiem rozsądną zresztą cenę. Wystarczy kupić kartę, włożyć do notebooka i gotowe. Pojawia się pytanie - czy "niebieska rzeczywistość" naprawdę jest aż tak... różowa? Przez ostatnie dni mieliśmy okazję przetestować blue connect na terenie Polski i wydaje nam się, że znaleźliśmy odpowiedź...

Blue connect z HSDPA - 1,8 Mbit na razie tylko w teorii
W naszych testach znalazła się karta Option GlobeTrotter GT Max oznaczona przez Erę jako "HSDPA ready", czyli przygotowana na transmisję z szybkością 1,8 megabita na sekundę. Karta działa oczywiście z wszystkimi obecnymi na polskim rynku na szerszą skalę technologiami transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, czyli HSDPA/UMTS/EDGE/GPRS. Zgodnie z deklaracją producenta możliwe jest osiągnięcie następujących przepustowości:

- GPRS - do 80 kb/s

- EDGE - do 236 kb/s

- UMTS - do 384 kb/s

- HSDPA - do 1,8 Mb/s.

Karta obsługuje wszystkie częstotliwości GSM wykorzystywane na świecie: 850/900/1800/1900/2100 MHz. Ma ponadto złącze do zewnętrznej anteny (ważne w przypadku posiadaczy notebooków - więcej na ten temat w PC Worldze 01/2007). Choć teoretycznie urządzenie jest tylko "HSDPA ready", nie musieliśmy robić upgrade'u firmware - w karcie znajdowała się najnowsza dostępna wersja.

Blue connect z HSDPA - 1,8 Mbit na razie tylko w teorii

W karcie znajdował się już najnowszy (dostępny również na stronie Ery - patrz dalej) firmware

Kartę testowaliśmy z notebookiem IBM ThinkPad X41 wyposażonym w procesor Pentium M 778, 1,5 GB pamięci RAM i pracującym pod kontrolą Windows XP SP2; testów w alternatywnych systemach operacyjnych nie przeprowadzaliśmy. Kiedy tylko się dało, sprzęt podłączony był do zewnętrznego zasilania. Aby zbadać rzeczywiste możliwości sprzętu, pobieraliśmy różne pliki z witryny Microsoftu oraz pliki ISO z Debianem 3.1r3 z serwera FTP należącego do ICM.

Instalacja

Instalacja GlobeTrottera w systemie to przyjemność, poradzi sobie z nią nawet początkujący użytkownik: wystarczy włożyć płytę do czytnika, zgodzić się na warunki, podać numer licencji (znajduje się na tyle koperty, z której wyjęliśmy CD) i odczekać, aż komputer "piknie" około dwadzieścia razy - każde piknięcie to okno dialogowe informujące, że sterowniki nie przeszły testów certyfikacji z Windows.

Blue connect z HSDPA - 1,8 Mbit na razie tylko w teorii

Powitanie

Blue connect z HSDPA - 1,8 Mbit na razie tylko w teorii

...i zakończenie pierwszego etapu instalacji