Blue-ray przeceniane

A co, jeśli filmowi towarzyszyły będą liczne dodatkowe ścieżki audio czy materiały w HD?

Po prostu dodamy drugą płytę. Dla konsumentów to nie jest problem - dziś często wydaje się tak filmy na DVD i większość klientów traktuje ten drugi krążek na zasadzie bonusu.

A czy nie obawiacie się, że w przyszłości 30 GB okaże się zbyt małą pojemnością?

Trwają już prace na dyskiem o pojemności 45 GB. A poza tym spodziewamy się, że z czasem pojawią się wydajniejsze mechanizmy kompresowania wideo, które pozwolą na zapisanie dłuższego materiału filmowego na płycie.

Pojemność nośnika to oczywiście ważny czynnik - ale nie decydujący. W szerszej perspektywie uważamy po prostu, że HD DVD lepiej odpowiada na potrzeby konsumentów oraz wydawców.

Co sądzi pan o różnicach pomiędzy technologiami wykorzystywanymi do „osadzania" na płytach HD treści interaktywnych - HDi Microsoftu (wykorzystywanej w formacie HD DVD) i BD-Java?

BD-Java to rozbudowany język programowania - jego główną zaletą jest duża elastyczność, zaś wadą - rozmiar, bo to bardzo kompleksowy język. HDi oferuje z kolei stosunkowo kompaktowy kod. Kompleksowość BD-Java powoduje, że większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Istnieją też wątpliwości, czy wszystkie odtwarzacze Blu-ray będą zgodne ze wszystkimi aplikacjami napisanymi w tym języku. Z naszego punktu widzenia przewaga HDi polega na tym, iż technologia ta oferuje nam bardzo podobne funkcje, jednak w znacznie prostszy sposób, przy zachowaniu większej stabilności, niższych kosztów i przy niewielkim ryzyku wystąpienia błędów.

Sądzicie, że użytkownicy są zainteresowani interaktywnymi materiałami na płytach HD?

Interaktywność jest jedną z głównych zalet nowych formatów w porównaniu z DVD. Owszem, obraz w wysokiej rozdzielczości jest ważny - a le czy to wysta rczy, by skłonić klientów do „przesiadki"? Sądzę, że interaktywność i możliwość pracy w Sieci nowych odtwarzaczy okaże się jedną z ich ważniejszych zalet.

Planujemy np. uruchomienie serwisów przesyłających materiały wideo bezpośrednio do odtwarzaczy. Oczywiście, takie przedsięwzięcia wymagają znacznych inwestycji i należy się ich spodziewać dopiero, gdy zwiększy się liczba użytkowników nowych technologii.

Przez pewien czas wspierali ście dwa konkurencyjne formaty, teraz zrezygnowaliście z Blu-ray. Czy to już ostateczna deklaracja? Nic się nie zmieni w przyszłości?

Myślę, że to ostateczna decyzja. Podjęliśmy ją, bo sądzimy, że HD DVD jest technologią, jakiej potrzebują klienci - mamy nadzieję, że uda nam się ich do tego przekonać.

Rozmowa przeprowadzona została przez Melissę J. Perenson, dziennikarkę amerykańskiego magazynu PC World.

Kto wspiera kogo?

W obozach popierających obydwa konkurencyjne formaty znalazły się największe światowe koncerny z branży IT oraz rozrywkowej. Wśród zwolenników HD DVD warto wymienić przede wszystkim Toshibę i NEC-a (twórców tego formatu), a także firmy Sanyo, Microsoft, RCA, Kenwood oraz Intel. Koncerny filmowe, wydające swoje tytuły jedynie na krążkach HD DVD, to z kolei Universal Studios, Paramount Pictures, DreamWorks, Dimension Films oraz First Look Studios. Pierwszą pozycję na liście zwolenników Blu-ray zajmuje oczywiście firma, która opracowała ten format i najaktywniej go promuje - Sony Corporation. Inni zwolennicy krążków BD to Apple, Dell oraz Panasonic. Swoje filmy na tych płytach wydają: Sony Pictures Entertainment, MGM (co akurat nie dziwi - obie firmy należą do Sony), Disney, Twentieth Century Fox oraz Lionsgate.

Istnieje także całkiem spora grupa przedsiębiorstw, siedzących „okrakiem na barykadzie" i wspierających obydwa konkurencyjne standardy. Są to m.in. Hitachi, Lite On, Onkyo, HP, Samsung i LG. Na wydawanie filmów w dwóch formatach HD zdecydowały się m.in. firmy Warner Bros, New Line Cinema oraz HBO.