Blue-ray przeceniane

Ważny zwrot w wojnie formatów pomiędzy HD DVD oraz Blu-ray. Paramount poinformował, że rezygnuje z wydawania filmów na płytach Blu-ray i od tej pory jego filmy w rozdzielczości HD dostępne będą tylko na HD DVD.

Ważny zwrot w wojnie formatów pomiędzy HD DVD oraz Blu-ray. Paramount poinformował, że rezygnuje z wydawania filmów na płytach Blu-ray i od tej pory jego filmy w rozdzielczości HD dostępne będą tylko na HD DVD.

Blue-ray przeceniane

Alan Bell

Nasi koledzy z amerykańskie-go PC Worlda skontaktowali się z Alanem Bellem, wicepre-zesem Paramount, odpowiedzialnym za nowe technologie. „Pojemność nośników Blu-ray jest trochę przeceniana. Gdy dokonuję się takiego wyboru, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników - łatwość produkcji, jakość odtwarzaczy, koszty, potrzebną infrastrukturę oraz pojemność. Owszem, gdyby we wszystkich innych zestawieniach był remis, to pewnie zadecydowałaby pojemność" - mówi Alan Bell.

Do tej pory Paramount wydawał filmy jednocześnie w dwóch standardach (w właściwie w trzech -wliczając DVD). Przedstawiciele firmy tłumaczą jednak, że wydawanie filmów zarówno na Blu-ray, jak i na HD DVD miało za zadanie sprawdzić, których z tych standardów bardziej odpowiada wytwórni. Test ten zdał format HD DVD - zdaniem przedstawicieli Paramount, jest on znacznie lepiej dopracowany. Pisaliśmy o tym w tekście „HD DVD kontratakuje".

Ta decyzja zaskoczyła wszystkich - niedawne raporty wyraźnie pokazywały, że znaczną przewagę (w każdym razie w kwestii liczby sprzedanych filmów) zdobył Blu-ray. Aby wyjaśnić motywy decyzji Paramount, nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda skontaktowali się z Alanem Bellem, wiceprezesem koncernu, odpowiedzialnym m.in. za nowe technologie. Prezentujemy rozmowę z Bellem, przeprowadzoną przez Melissę J. Peren-son.

PCW: Zdaję sobie sprawę z tego, że podjęcie takiej decyzji nie było prostą sprawą. Jak był główny powód „przestawienia się" Paramount na HD DVD?

Alan Bell: Przez ostatni rok gro-madziliśmy niezbędną wiedzę i doświadczenie, wydając nasze filmy w obydwu konkurencyjnych formatach - sprawdzaliśmy, jak sprawdzają się one w praktyce. Po serii analiz zdecydowaliśmy, że będziemy korzystać z HD DVD.

Dlaczego?

Pierwszy ważny czynnik to niższa cena odtwarzaczy HD DVD [w porównaniu z urządzeniami obsługującymi Blu-ray - red.]. To jest dobre dla naszych klientów.

Drugi ważny powód to fakt, że format HD DVD jest wspierany przez DVD Forum - organizację, która ma ogromne doświadczenie w kwestii tworzenia i wdrażania nowych specyfikacji i technologii. Dla nas bardzo ważne jest to, że format HD DVD powstał i został spopularyzowany w bardzo stabilny sposób. Powstała jasna specyfikacja, określono konkretne wyma-gania co do odtwarzaczy obsługujących ten standard - dzięki temu wszystkie takie urządzenia są w pełni zgodne z systemem HDi i wszystkie są w stanie obsłużyć opcje interaktywne. Mamy więc pewność, że treści multimedialne na wszystkich płytach HD DVD, które opublikujemy w przyszłości, będzie można bez problemu odtworzyć na każdym odtwarzaczu spełniającym wymagania specyfikacji.

Czy to znaczy, że jako studio filmowe uważacie, że stabilność specyfikacji HD DVD jest główną zaletą tej technologii?

Jeśli spojrzymy na zestaw wymagań, które DVD Forum umieściło w specyfikacji tego formatu, jasno widać, że to zestaw świetnych, zaawansowanych technologii. Wybrawszy HD DVD, mamy pewność, że będą z nich mogli korzystać wszyscy klienci, którzy kupili jakikolwiek odtwarzacz HD DVD. Specyfikacja DVD Forum jest kompletna i w pełni gotowa do premiery rynkowej - nie trzeba jej zmieniać ani uaktualniać. W przeciwieństwie do Blu-ray - organizacja Blu-ray Disc Association już zmieniała specyfikację tego formatu. Obawiamy się, że takie zmiany mogą prowadzić do niejasnych sytuacji.

Przykładem niech będzie to, że odtwarzacze HD DVD mają standardowo wbudowane złącze Ether-net. Inne odtwarzacze mogą mieć taką opcję lub jej nie mieć - taka sytuacja nie pozwala jednak wydawcy treści na umieszczenie na płycie pewnych opcji.

Ale czy tak samo nie jest z od-twarzaczami DVD? Niektóre funkcje w nich są obowiązkowe, a inne opcjonalne...

W przypadku takiego formatu wymagania obowiązkowe powinny dotyczyć przede wszystkim właśnie odtwarzaczy. W DVD obowiązkowo jest obsługa Dolby Digital 5.1

- ale DTS 5.1 jest opcjonalny. To do-prowadza do sytuacji, w której wydając jakiś film z ciekawą opcją nigdy nie wiesz, ilu klientów tak naprawdę będzie w stanie z niej skorzystać. Dlatego w HD DVD obowiązkowa jest np. obsługa Dolby Digital, Dolby Digital Plus oraz Dolby TrueHD.

Tylko że z czasem DTS stał się standardem w odtwarzaczach DVD. Nie sądzi pan, że tak samo będzie z odtwarzaczami Blu-ray

- pewnie w końcu wszystkie z nich będą miały wspomniane porty sieciowe?

Z czasem pewnie tak - to prawda. Obecnie odtwarzacze kupują głównie entuzjaści i miłośnicy no-winek technologicznych. Sądzę, że nie powinno być tak, że z czasem format się rozwinie, a te osoby „zostaną z tyłu" - z wczesnymi odtwarzaczami, które nie będą w stanie obsłużyć przyszłych funkcji. Ignorowanie potrzeb takich klientów to błąd - oni bardzo pomagają firmom podczas wdrażania nowych technologii. Dlatego nam ba rdzo za leży na tym, by sprzęt, który kupią dziś, był równie funkcjonalny także w przyszłości.

A co sądzi pan o większej pojemności Blu-ray? Dwuwarstowe krążki BD mogą zmagazynować do 50 GB danych, podczas gdy analogiczne płyty HD DVD - do 30 GB. Wielu wydawców mówi wprost, że główną zaletą Blu-ray jest właśnie większa pojemność. Nie zatęsknicie z czasem do płyt mogących pomieścić o 20 GB więcej?

Pojemność nośników Blu-ray jest trochę przeceniana. Gdy dokonuje się takiego wyboru, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników -łatwość produkcji, jakość odtwarzaczy, koszty, potrzebną infrastrukturę oraz pojemność. Podejmując naszą decyzję, przeanalizowaliśmy wszystko.

Owszem, gdyby we wszystkich innych zestawieniach był remis, to pewnie zadecydowałaby pojemność. Dlaczego nie?

Ale jeśli weźmie się pod uwagę długość materiału filmowego, który można umieścić na płycie, to nośnik o pojemności 30 GB może zmagazynować pomiędzy 3 a 4 godzin filmu (to zależy od rodzaju filmu i typu kompresji). Nie ma tu żadnego obniżenia jakości. Przeanalizowaliśmy dane rynkowe i okazało się, że 95% filmów nie trwa dłużej niż 2 godziny 15 minut - wiemy więc, że na płycie z powodzeniem zmieści się film i całkiem spora porcja materiałów dodatkowych. Dlatego też stwierdziliśmy, że nośnik o pojemności 30 GB (z opcją dodania drugiej płyty w razie potrzeby) jest dla nas wystarczający.