Bluetooth 5.0 oficjalnie. Zapewnia naprawdę znaczne ulepszenia

Bluetooth w wersji 5.0 został oficjalnie udostępniony. W porównaniu do poprzednika jest pod pewnymi względami nawet 8 razy lepszy.


Bluetooth 5.0 oficjalnie

Bluetooth Special Interest Group (SIG) udostępniła producentom możliwość korzystania z najnowszej wersji swojej bezprzewodowej technologii - Bluetooth 5.0. W porównaniu do poprzedniej wnosi ona ze sobą znaczące usprawnienia.

Bluetooth 5.0 - zalety

Bluetooth 5.0 oferuje cztery razy większy zasięg (obecnie jest to maksymalnie 100 m), dwa razy wyższą przepustowość i aż 8 razy większą pojemność. Co równie ważne, parametry te udało się poprawić bez zwiększenia zapotrzebowania na energię. Ponadto zastosowano wiele ulepszeń mających na celu poprawę stabilności połączenia.

Zobacz również:

  • Praca zdalna i wideokonferencje - dlaczego przy wyborze sprzętu powinieneś zwrócić uwagę na oznaczenie Intel Evo
  • Rośnie liczba incydentów związanych z urządzeniami internetu rzeczy

Bluetooth 5.0 i Internet Rzeczy

Bluetooth 5.0 tworzony był głównie z myślą o szybkim przesyle małych porcji danych do wielu urządzeń. Jego zalety docenią więc najbardziej producenci sprzętu należącego do tzw. Internetu Rzeczy. Nowa wersja bezprzewodowej technologii z pewnością pozwoli im bowiem na dostarczenie znacznie bardziej zaawansowanych rozwiązań dla "inteligentnego" domu.

Bluetooth 5.0 - kiedy zobaczymy pierwsze urządzenia?

Nowa wersja Bluetooth 5.0 dostępna jest już dziś. Pierwsze urządzenia z niej korzystające być może zobaczymy już za kilka miesięcy podczas targów MWC w Barcelonie.