Bluetooth coraz bliżej

Bezprzewodowa technologia może zmienić twojego Maca na zawsze.


Bezprzewodowa technologia może zmienić twojego Maca na zawsze.

<b>Obsługa Bluetooth</b> Oprogramowanie Apple'a to głównie panel preferencji, pozwalający na ustawienie i kontrolowanie bezprzewodowych połączeń.

<b>Obsługa Bluetooth</b> Oprogramowanie Apple'a to głównie panel preferencji, pozwalający na ustawienie i kontrolowanie bezprzewodowych połączeń.

W yobraź sobie, że wyjeżdżając w podróż służbową wrzucasz do teczki telefon komórkowy i zestaw głośnomówiący. W drodze na lotnisko otwierasz PowerBooka, łączysz się z dostawcą internetowym i sprawdzasz pocztę. Pamiętając o urodzinach żony, wyjmujesz zestaw głośnomówiący i mówisz do mikrofonu numer, z którym chcesz się połączyć. Po kilku sekundach otrzymujesz połączenie i możesz przedyskutować plany na wieczór. A wszystko to bez jakichkolwiek kabli.

Jak to możliwe? Poznaj Bluetooth, nową technologię bezprzewodową, którą zaadaptował Apple! Choć od kilku lat Bluetooth jest wbudowany w wiele urządzeń, to dopiero teraz stał się popularny. Apple przedstawił odpowiedni adapter USB i niezbędne oprogramowanie do obsługi tego standardu, wzbudzając spore zainteresowanie wśród użytkowników Maca. Do czego tak naprawdę można wykorzystać tę technologię?

Czym jest Bluetooth?

To protokół umożliwiający krótkodystansową komunikację między komputerami, telefonami komórkowymi, drukarkami, klawiaturami, myszkami i innymi urządzeniami elektronicznymi. W przeciwieństwie do AirPorta, czyli innej technologii Apple'a do obsługi sieci bezprzewodowych, głównym celem Bluetooth jest zastąpienie kabli między Makiem i urządzeniami peryferyjnymi, mającymi zwykle łącza USB (opis różnic między Bluetooth'em i AirPortem znajduje się w ramce "AirPort i Bluetooth - bezprzewodowi kuzyni").

Zakres

Wszystkie produkty Bluetooth muszą mieć wbudowany radiowy nadajnik i odbiornik (tzw. tranceiver). Sprzęt może komunikować się ze sobą w odległości do 10 metrów, a nawet więcej. Oczywiście, zasłonięcie ścieżki między dwoma urządzeniami może spowodować zmniejszenie zakresu transmisji.

Prędkość

Maksymalna przepustowość Bluetooth to tylko 1 megabit na sekundę (1 Mb/s); AirPort osiąga 11 Mb/s, USB - 12 Mb/s, FireWire - 400 Mb/s, a Ethernet 10, 100 lub 1000 Mb/s. Są to wartości teoretyczne; w rzeczywistych warunkach przepływność danych Bluetooth osiąga około 650 Kb/s (80 kilobajtów na sekundę - KB/s). Podczas przesyłania plików między dwoma Macami udało mi się wyciągnąć 63 KB/s i to pomimo że oba komputery znajdowały się dość blisko siebie. Kiedy je rozsunąłem na odległość 3 metrów i umieściłem między nimi krzesło i kolejny komputer, prędkość spadła do 50 KB/s. AirPort był w podobnym teście cztery i pół razy szybszy.

Dostęp

Bluetooth zmienia sposób interakcji urządzeń. Obecnie nawet w przypadku AirPorta zasoby, do których Mac może uzyskać dostęp, są stałe i powiązane z siecią. Oczywiście, można zanieść swojego laptopa do strefy AirPorta i uzyskać dostęp do drukarek i serwerów sieciowych, a nawet do Internetu. Wymaga to jednak dodatkowych sterowników i uprawnień. Po opuszczeniu takiej strefy komputer traci jednak dostęp do sieci.

W przypadku Bluetooth nie jest wymagana żadna stała sieć. Połączenia są chwilowe i spontaniczne, a wszystkie urządzenia mogą być przenośne. Jeżeli dwa urządzenia Bluetooth znajdą się w zasięgu, mogą automatycznie się wykryć, nawiązać połączenie i wymienić informacje.

Sposób działania

Obecne sterowniki Apple'a w wersji beta mogą być wykorzystane jedynie w kilku zastosowaniach, takich jak wymiana plików między Macami, synchronizacja z Palmem oraz dostęp do Internetu poprzez telefon komórkowy. W przyszłości dostępnych będzie wiele innych opcji.

Wykrywanie urządzeń

Podobnie jak w przypadku urządzeń znajdujących się w sieci AppleTalk, sprzęt Bluetooth ciągle nasłuchuje zapytań ze strony innych urządzeń. Po otrzymaniu zapytania wysyłana jest odpowiedź.

Taka opcja może być włączana lub wyłączana. Weźmy dla przykładu popularny telefon Sony Ericsson T68. W normalnym trybie pracy funkcja wykrywania urządzeń jest wyłączona, jeżeli więc chcesz się połączyć z Internetem, musisz odnaleźć i włączyć odpowiednią opcję w menu telefonu. Dopiero wtedy Mac będzie mógł nawiązać połączenie. Z kolei drukarka Bluetooth może mieć włączoną tę funkcję przez cały czas.

Urządzenie wykrywające otrzymuje status nadrzędny (master), natomiast wykryte ma status podrzędny (slave). Te role są niezbędne do synchronizacji obu urządzeń. Po nawiązaniu połączenia wymieniane są unikalne identyfikatory oraz nazwy (jeżeli są dostępne). Zwykle master zapytuje urządzenie podrzędne o listę usług. W przypadku telefonu komórkowego może to być możliwość nawiązywania połączeń głosowych i przesyłania danych.

Z kolei drukarka wielofunkcyjna umożliwia na przykład wysyłanie faksów i drukowanie. Po uzyskaniu listy usług odpowiednie informacje są przesyłane do aplikacji.