Bluetooth do lamusa?

Zespół koreańskich naukowców zaprezentował nową technologię transmisji danych o nazwie Binary CDMA (Code Division Multiple Access), która ma być konkurencją dla technologii Bluetooth.

Nowa technologia powstała w Korea Electronics Technology Institute. Ma ona być bezpośrednim konkurentem dla działającej na bliskich odległościach technologii Bluetooth, służącej do bezprzewodowej komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi (komputery, telefony komórkowe, klawiatury, drukarki itp.).

Urządzenia wyposażone w chip Binary CDMA mają jednak charakteryzować się dużo większymi możliwościami od tych, które oferuje Bluetooth. Nowa technologia w porównaniu do konkurenta może się pochwalić przesyłem danych z prędkością sięgającą 55 megabitów na sekundę na odległość 500 metrów.

Obecnie, jak poinformował Cho Jin-woong z Instytutu, trwają poszukiwania partnera w celu skomercjalizowania projektu. Bardzo prawdopodobne jest, że będzie to Daewoo Electronic Component. Póki co nowa technologia jest droższa od konkurenta. Oczekuje się jednak, że rozwinięcie masowej produkcji spowoduje zniwelowanie tej różnicy.