Bluetooth w natarciu

Z badań przeprowadzonych przez Allied Business Intelligence wynika, że coraz więcej urządzeń jest wyposażanych w moduły, umożliwiające korzystanie z technologii Bluetooth.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Allied Business Intelligence, coraz więcej urządzeń wykorzystuje technologię Bluetooth. Liczba sprzedanych urządzeń, wyposażonych w moduły zapewniające stosowanie tej technologii, w przyszłym roku osiągnie 56 mln, a w 2005 r. - ponad 1,4 mld. Znajdzie to odzwierciedlenie w zarobkach producentów sprzętu - w 2003 r. obroty wytwórców modułów Bluetooth osiągną, jak informuje ABI, ok. 5,3 mld USD.

Eksperci z Allied Business Intelligence przewidują, że technologia Bluetooth będzie coraz chętniej wykorzystywana w telefonach komórkowych, asystentach cyfrowych PDA, notebookach, urządzeniach przemysłowych i komputerach typu desktop. Jak jednak twierdzą specjaliści przygotowujący raport, prawdziwy sukces Bluetooth odniesie dopiero wtedy, gdy zostaną usunięte problemy dotyczące współpracy między urządzeniami i zwiększy się liczba zastosowań tej technologii.

Chipy Bluetooth będą coraz bardziej skomplikowane. Infineon Technologies AG niedawno zaprezentował próbki najnowszego chipa BlueMoon I, który może być w pełni konfigurowalny za pomocą oprogramowania i przystosowywany do modyfikacji w przypadku zmian w specyfikacji technologii. Moduły umożliwiające wykorzystanie technologii Bluetooth w pojedynczym urządzeniu mają kosztować mniej niż 17 USD, przy zamówieniach przekraczających 1 mln sztuk.


Zobacz również