Bluetooth w odstawkę?

Firma Cypress Semiconductor opracowała nowy standard bezprzewodowej transmisji danych, który, zdaniem jej przedstawicieli, może stać się alternatywą dla Bluetooth. Technologia, nazwana WirelessUSB, pozwala na podłączenie do komputera 7 urządzeń. Maksymalny transfer wynosi 217,6 Kb/s.

Zaprezentowany przez przedstawicieli Cypress Semiconductor moduł WirelessUSB działa właściwie identycznie jak - do przesyłania danych wykorzystuje pasmo 2,4 GHz, działa na dystansie 10 m, pozwala na podłączenie do komputera 7 urządzeń.

Różnica polega na tym, że, według Cypress Semiconductor, WirelessUSB ma być tańsze i łatwiejsze do zastosowania niż Bluetooth. Jako przykład firma podaje fakt, iż nowy protokół nie będzie wymagał (w przeciwieństwie do Bluetooth) instalowania w systemach dodatkowych sterowników - wystarczy, że obsługują one USB. Pojedynczy moduł WirelessUSB kosztować ma ok. 4 USD. Ich produkcja już się rozpoczęła - przedstawiciele Cypress Semiconductor zapewniają, że pierwsze urządzenia wyposażone w obsługę nowego standardu trafią na rynek na początku przyszłego roku.