Bluetooth zdobędzie świat

Według najnowszych prognoz IDC, do końca 2000 r. na świecie będzie prawie 450 mln urządzeń wykorzystujących technologię Bluetooth.

Wyniki nowych badań IDC przewidują, że technologia bezprzewodowa Bluetooth znajdzie zastosowanie w coraz to nowych rodzajach sprzętu elektronicznego, począwszy od notebooków i komputerów podręcznych, po drukarki, skanery czy cyfrowe aparaty fotograficzne. Przewidywana globalna liczba urządzeń wyposażonych w Bluetooth w 2000 r. osiągnie 448,9 mln egzemplarzy (w tym 101,8 mln w USA). Według raportu, do końca 2000 r. 6% cyfrowych urządzeń podręcznych będzie kompatybilne lub zaopatrzone w przystawkę Bluetooth, a do 2004 r. technologia ta będzie stosowana w 19% wszystkich cyfrowych aparatów fotograficznych na świecie. Jej powszechne zastosowanie w obsłudze drukarek nastąpi nie wcześniej niż w 2001 lub 2002 r., a urządzeniami najwcześniej wykorzystującymi Bluetooth będą tzw. telefony inteligentne.

Bluetooth jest standardem zapewniającym bezprzewodowe połączenia między urządzeniami dotychczas wykorzystującymi do przesyłu danych kable. Jakkolwiek technologia przyjmowana jest bardzo przychylnie, istnieje kilka problemów. "Najważniejszą sprawą jest akceptacja" - mówi Randy Giusto, wiceprezes działu Desktop and Mobile IDC - "oraz kompatybilność z innymi urządzeniami. Technologia jest bezużyteczna, gdy nie ma się z czym łączyć". Kolejną istotną kwestią jest wciąż jeszcze jej wysoki koszt, co przekłada się na wysokie ceny pojedynczych produktów.


Zobacz również