Błyskawiczne kolory

Lexmark International zaoferował ostatnio dwie rodziny biurowych drukarek kolorowych, Lexmark C750 i Lexmark C910.

Lexmark International zaoferował ostatnio dwie rodziny biurowych drukarek kolorowych, Lexmark C750 i Lexmark C910.

Lexmark C750.

Lexmark C750.

Modele te mają bardzo dużą prędkość druku, wynoszącą odpowiednio 21 str. A4/min i 29 str. A4/min, a więc należą do najwydajniejszych obecnie tego typu urządzeń dostępnych na rynku.

Modele C750 są formatu A4, a C910 wykorzystują mechanizm LED i mogą drukować na nośnikach o wymiarach do A3. Duża szybkość druku kolorowego wynika między innymi z zastosowania liniowego (jednoprzebiegowego) systemu drukującego, który od kilku już lat jest wykorzystywany w drukarkach LED, ale dopiero ostatnio zaczęto go stosować w modelach laserowych. System ten wykorzystuje cztery niezależne moduły do nanoszenia kolorów CMYK. Liniowy mechanizm pozwala na uzyskanie takiej samej prędkości drukowania dokumentów kolorowych i monochromatycznych, a oprócz tego umożliwia wykorzystywanie stosunkowo grubych nośników, o nominalnych gramaturach do 176 g/m2 (C750) i 165 g/m2 (C910). Zastosowanie czterech oddzielnych modułów drukujących zwiększa jednak nieco wymiary i wagę urządzeń - w podstawowej wersji Lexmark C750 ważą około 47 kg, a C910 - od 90 kg.

Lexmark C910 od kuchni.

Lexmark C910 od kuchni.

W skład linii C750 oprócz modelu podstawowego wchodzą wersje standardowo wyposażone w karty sieciowe i moduły do druku dwustronnego (odpowiednio C750n i C750dn). mają fizyczną rozdzielczość 1200 dpi (2400 dpi w trybie interpolacji tzw. IQ - Image Quality), pamięć o pojemności 64 MB (maks. 512 MB), interfejsy równoległy i USB, standardowy podajnik papieru mieści 500 kartek (po zainstalowaniu dodatkowych podajników, całkowita pojemność rośnie do 3100 kartek), a dopuszczalne obciążenie pracą to 60 tys. stron na miesiąc. C750 umożliwiają wykorzystywanie standardowych kaset z tonerami o nominalnej wydajności 6 tys. stron A4 (przy 5-procentowym pokryciu) lub kaset o zwiększonej pojemności, umożliwiających wydruk do 15 tys. stron.

Lexmark C910 w pełnej krasie

Lexmark C910 w pełnej krasie

Podobne konfiguracje dostępne są również w rodzinie C910. Drukarki te mają mniejszą rozdzielczość wynoszącą 600 dpi (2400 IQ), ale dopuszczają zastosowanie większego formatu - A3 - oraz obciążenia - do 100 tys. stron na miesiąc. Maksymalna pojemność podajników papieru wynosi aż 5300 kartek. C910 są sprzedawane z zestawem tonerów pozwalających na wydrukowanie tylko 8 tys. stron A4 (przy 5-procentowym pokryciu) - natomiast później użytkownik może instalować kasety o wydajności 14 tys. lub nawet 28 tys. stron A4.

Wszystkie nowe modele drukarek Lexmarka mają certyfikat zgodności z systemem kolorów Pantone i są wyposażone w moduły emulacji PostScript 3 i PCL 6, a także oprogramowanie do zdalnego zarządzania Mark Vision Professional.

Podstawowe wersje mogą być opcjonalnie wyposażane nie tylko w dodatkowe podajniki papieru i moduły do druku dwustronnego, ale również w inne elementy, jak różnego typu dodatkowe interfejsy szeregowe i sieciowe (RS232/RS422, Ethernet, Token Ring), dyski i pamięci Flash, system obsługi druku formularzy Optra Forms, odbiorniki i segregatory wydruków (5 skrzynek) oraz moduły do końcowej obróbki dokumentów (zszywanie, dziurkowanie).

Sugerowane ceny netto nowych drukarek kolorowych Lexmarka

Sugerowane ceny netto nowych drukarek kolorowych Lexmarka

Wraz z interfejsami sieciowymi Lexmark dostarcza sterowniki obsługujące 30 różnych środowisk i protokołów, m.in. drukarki mogą pracować pod kontrolą Windows NT/2000/XP, NetWare, IBM OS/2 Warp, Linux, Unix i .

Według producenta, jednostkowy koszt wydruków czarno-białych z drukarek C750 i C910 jest zbliżony do kosztu wydruku z modeli monochromatycznych o podobnej wydajności. Warto podkreślić, że mimo zaawansowanych parametrów, nowe modele kolorowych drukarek Lexmarka mają względnie niskie ceny, od około 12 tys. zł Lexmark C750 i 18 tys. zł Lexmark C910.

Jednocześnie przedstawiciele firmy zapowiadają, że w najbliższym czasie, pojawią się dodatkowe moduły umożliwiające rozszerzenie funkcjonalności zaprezentowanych drukarek o kopiowanie, skanowanie i faksowanie.