Błyskawiczny ZipCD

ZipCD 4x650 to pierwszy model nagrywarki wyprodukowany przez firmę Iomega. Przetestowaliśmy wersję wewnętrzną ATAPI, która zapisuje krążki CD-R i RW z szybkością 4x, zaś czyta z prędkością do 24x.

ZipCD 4x650 to pierwszy model nagrywarki wyprodukowany przez firmę Iomega. Przetestowaliśmy wersję wewnętrzną ATAPI, która zapisuje krążki CD-R i RW z szybkością 4x, zaś czyta z prędkością do 24x.

Błyskawiczny ZipCD
Iomega postarała się, by użytkownik wraz z nagrywarką otrzymał wszystko, co jest potrzebne do instalacji i eksploatacji urządzenia. Do ZipCD dołączono nie tylko śrubki, kabel IDE i audio, lecz także rozgałęziacz zasilania - coś, co przyda się w komputerach z wieloma napędami. Pakiet oprogramowania to aplikacje firmy Adaptec (Easy CD Creator 3.5 i DirectCD), prosty w użyciu, wygodny program do szybkiej archiwizacji danych QuickSync oraz "odchudzona" wersja słynnego fotoretuszera Adobe Photoshop 5.5 LE.

Płyta ZipCD Disk jest multimedialnym przewodnikiem po instalacji sprzętu i oprogramowania, a także pomocnikiem we właściwym wykorzystaniu urządzenia (wszystko w 4 językach, ale nie po polsku). Jednak na naszym testowym komputerze Adax z procesorem PII 300 z niewiadomych powodów nie udała się automatyczna instalacja oprogramowania narzędziowego.

Easy CD Creator jest łatwy w obsłudze, ale nie daje tylu możliwości, co konkurencyjny WinOnCD, szczególnie jeśli chodzi o edycję parametrów ścieżek audio. Szkoda też, że sama nagrywarka nie oferuje zapisu w coraz popularniejszym trybie Session at Once i obsługi CD-Text. Nie można również używać płyt 737 MB (80 minut).

Trzeba jednak przyznać, że w działaniu ZipCD sprawuje się znakomicie: choć szybkość zrzucania ścieżek audio jest niższa niż np. w Plextorze i wynosi ok. 11x z korekcją (w praktyce zrzucenie 70 minut dźwięku zajęło ponad 7 minut), to odczyt innych danych wykonuje znacznie prędzej. Program testowy CD Tach 98 2.0 określił średnią ważoną szybkość ZipCD na 15,9x (najwyższa wartość pośród dotychczas zmierzonych), a CD Certify Pro przydzielił napędowi notę ROMark równą 6,3 (również najwyższą dla nagrywarki). Dzięki buforowi 2 MB zapis jest pewny; nagranie 630 MB danych zajęło 19 minut.