Błyskotliwa kariera błyskawicznych wiadomości.

Usługi typu Instant Messages pozwalające na komunikację przez Internet w trybie natychmiastowym, przy jak najmniejszym opóźnieniu informacji stają się nie tylko coraz bardziej popularne, lecz wręcz niezbędne. Wkrótce taka metoda sieciowej komunikacji może stać się najpopularniejszym sposobem przekazywania informacji.


Usługi typu Instant Messages pozwalające na komunikację przez Internet w trybie natychmiastowym, przy jak najmniejszym opóźnieniu informacji stają się nie tylko coraz bardziej popularne, lecz wręcz niezbędne. Wkrótce taka metoda sieciowej komunikacji może stać się najpopularniejszym sposobem przekazywania informacji.

Błyskotliwa kariera błyskawicznych wiadomości.

Najszerzej znanym w Polsce programem typu IM jest ICQ. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości obsługi i szerokiemu wachlarzowi oferowanych możliwości.

Powolność poczty elektronicznej (list czasem dociera na drugą stronę ulicy dopiero po kilkunastu minutach) i sztywność ram IRC dość szybko zaczęła irytować internautów. Presja użytkowników sieci wymusiła na producentach oprogramowania oraz dostawcach usług internetowych uzupełnienie ofert o produkty, pozwalające na natychmiastowe przesyłanie wiadomości (ang. Instant Messages - IM) i to właśnie one przyniosą kolejną rewolucję w komunikacji.

Technologie IM pozwalają na przesyłanie wiadomości tekstowych i danych w czasie rzeczywistym. Najszerzej znanymi usługami tego typu są ICQ (Mirabilis) i AOL Instant Messenger - obydwie kontrolowane przez America On-Line oraz MSN Messenger, czy Yachoo IM. Prowadzenie dyskusji na żywo za pośrednictwem Internetu było co prawda możliwe już od dawna, lecz wraz z nadejściem IM otwierają się przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości pozwalając na dołączanie do rozmowy plików (na przykład zdjęć ilustrujących omawiane zagadnienie), czy formatowanie przesyłanego tekstu. Ponadto IM, przez tworzenie tzw. pokojów rozmów, pozwala na jednoczesny kontakt pomiędzy wieloma użytkownikami sieci, na zasadzie podobnej do IRC-owych kanałów. Jest tylko jeden warunek, który muszą spełnić rozmówcy - z powodu braku obowiązującego standardu przesyłania wiadomości wszyscy muszą korzystać z usług tego samego dostawcy IM.

Jaki produkt wybrać?

Błyskotliwa kariera błyskawicznych wiadomości.

ICQ - okno wysyłania wiadomości

Choć na razie technologie IM nie są aż tak rozwinięte, jak marzą futurolodzy, to producenci oprogramowania ciągle udoskonalają swoje rozwiązania i już w tej chwili są one w stanie zadowolić wielu wybrednych amatorów komunikacji. Wybór tego, z czyjej oferty skorzystamy, jeśli już zdecydujemy się na używanie IM, jest dość szeroki. Usługi IM oferowane są zarówno przez wielkich dostawców Internetu, jak i portale internetowe, czy w końcu mniejsze, niezależne firmy. Dla lepszej orientacji postaram się przedstawić najważniejsze wady i zalety kilku konkurencyjnych rozwiązań. Wszystkie produkty informują użytkownika o tym, czy osoby, które znajdują się na jego liście kontaktów są dostępne w trybie on-line i czy odbierają one w danej chwili wiadomości. Wszystkie także pozwalają na ustawianie właściwości przesyłanego tekstu - wielkości i koloru czcionki, koloru tła itp. Większość pozwala na automatyczne zapraszanie znajomych, przez pocztę elektroniczną, do korzystania z tej samej usługi.

Błyskotliwa kariera błyskawicznych wiadomości.

AOL Instant Messenger to system IM który skupia najwięcej użytkowników na świecie - ich liczba jest szacowana na ok. 60 mln. Jeśli chodzi o przesyłanie głosu AIM zachowuje się jak internetowy telefon - bez problemu umożliwia nawiązanie rozmowy z dowolnym innym użytkownikiem programu.

We wszystkich systemach IM dostępne są też wielotematyczne serwisy informacyjne i grupy dyskusyjne. Dzięki tym usługom możemy na bieżąco śledzić najświeższe wydarzenia z interesujących nas kategorii, a chwilę po otrzymani wiadomości możemy podzielić się ze znajomymi wrażeniami. Grupy dyskusyjne to jednak nie tylko poważne dywagacje. Są wśród nich także poświęcone przeróżnym hobby - od jazdy na wrotkach do hodowli kaktusów, lub po prostu plotkowaniu, czy flirtom.

Najszerzej znanym w Polsce programem IM jest ICQ. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości obsługi i szerokiemu wachlarzowi oferowanych możliwości. Aplikacja umożliwia przesyłanie wszelkich danych cyfrowych - plików, wiadomości w formie tekstowej, pozwala też prowadzić rozmowy z wybraną osobą, oraz (w trybie Chat) dyskusje, w których może uczestniczyć dowolna liczba osób. Narzędzie to możemy także wykorzystać jako program obsługujący konto e-mail. Ciekawą opcją jest możliwość sygnalizowania stanów emocjonalnych - gdy jesteśmy smutni po prostu klikamy ikonę z odpowiednią buźką. Dodatkowym atutem jest fakt, że ICQ można wykorzystywać jako narzędzie do planowania dnia. Aplikacja pozwala tworzyć listy spraw do załatwienia, umieszczać na ekranie komputera notatki (jakbyśmy przyklejali karteczki), a także ustawiać alarmy, dzięki którym o określonej godzinie program przypomni użytkownikowi, co ten miał zrobić.

Ponieważ teksty przypomnień można wybierać z konfigurowalnej listy - przyporządkowanie alarmu do wybranych czynności zajmuje tylko kilka sekund. ICQ nie stałby się zapewne tak popularny gdyby nie oferował rozbudowanych funkcji zabezpieczeń. Gdy do użytkownik uważa, że otrzymuje zbyt dużo informacji może użyć jednej z opcji filtrów wiadomości, lub włączyć ignorowanie wybranych użytkowników. Można też pracować w trybie "niewidzialności" - inni użytkownicy nie otrzymają wtedy wiadomości o tym, że dana osoba pracuje w trybie on-line.

Błyskotliwa kariera błyskawicznych wiadomości.

Ważnym programem typu IM jest Microsoft Network Messenger. Jego zaletą jest fakt, że świetnie zespala się z innymi zainstalowanymi na komputerze programami Microsoftu

Innym popularnym klientem IM jest AOL Instant Messenger. System ten skupia najwięcej użytkowników na świecie - ich liczba jest szacowana na ok. 60 mln. Jeśli chodzi o przesyłanie wiadomości oferuje on podobne możliwości co ICQ, jednak dużo łatwiej jest w AIM ilustrować swoje wypowiedzi oraz umieszczać w nich wstawki dźwiękowe. Jeśli chcemy się skontaktować z kimś, kto nie jest aktualnie dostępny możemy ustawić alarm uaktywniający się w momencie, gdy dana osoba się zaloguje się do sieci. Możemy być też informowani alarmem o nowym liście, który trafił na nasze konto poczty elektronicznej. Jeśli chodzi o przesyłanie głosu AIM zachowuje się jak internetowy telefon - bez problemu możemy nawiązać rozmowę z dowolnym innym użytkownikiem programu. Ciekawostką jest usługa polegająca na śledzeniu oferty sklepu internetowego - jeśli interesujemy się jakimś produktem, możemy dostać wiadomość, gdy tylko pojawi się on w sprzedaży, lub gdy jego cena osiągnie określoną wartość. Jest to szczególnie przydatne, gdy jesteśmy zainteresowani akcesoriami komputerowymi, które bardzo szybko tanieją. Jednak moment kiedy będzie można nabyć interesujące nas urządzenie po znacznie niższej cenie bardzo łatwo przegapić wśród ogólnego szumu informacyjnego.

Kolejnym ważnym programem jest Microsoft Network Messenger. Pozwala on, co prawda, na sprawną komunikację, nie oferuje jednak tak rozbudowanego zestawu funkcji jak dwa omawiane wcześniej produkty. Jego zaletą jest fakt, że świetnie zespala się z innymi zainstalowanymi na komputerze programami Microsoftu. MSN Messenger po instalacji znajduje książki adresowe Outlooka i MSN Hotmail, pobiera z nich adresy i proponuje wysłanie zaproszeń do korzystania z usług Messengera. Jeśli ktoś korzysta z Outlook Express 5 - będzie mógł wysyłać wiadomości bezpośrednio z poziomu programu pocztowego, tak, jakby to była jego wbudowana funkcja. W programie Microsoftu można też łatwo zmieniać to, dla kogo jest się w sieci widocznym, czyli de facto - kto może do danego użytkownika wysyłać wiadomości. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z MSN Messengera będziemy też mieli pełną kontrolę nad tym, w czyich książkach adresowych znajduje się kontakt do nas. Dzięki konfiguracji odpowiednich parametrów można, dla wybranych osób, po prostu nie istnieć w systemie IM Microsoftu.