Bogactwo barw od Texas Instruments

Japońska filia firmy Texas Instruments zaprezentowała w działaniu technologię BrilliantColor, która ma być wykorzystana w projektorach DLP. Technologia jest dość nietypowa, gdyż do stworzenia obrazu używa się w niej od trzech do sześciu barw podstawowych.

Monitory wyświetlają obraz korzystając zwykle z trzech kolorów (czerwony, zielony, niebieski - RGB). TI zmieszał tę triadę z inną, równie znaną, a zawierającą błękit, magentę i żółć (cyan, magenta, yellow - CMY). Zgodnie z postulatami firmy, zapewnia to wierniejsze odwzorowanie koloru niż mogą zaoferować współczesne projektory.

Wymienione powyżej barwy CMY nie są jedynymi, które mogą być wykorzystane do tworzenia obrazu - TI nie wyklucza użycia w projektorze bieli. Stopień odwzorowania barw ma wzrastać wraz z ilością barw składowych.

Texas Instruments nie jest jedyną firmą eksperymentującą z rozszerzoną paletą barw. W maju bieżącego roku Mitsubishi zaprezentowało wyświetlacz LCD, który generował obraz za pomocą aż sześciu barw podstawowych (patrz artykuł "6 barw podstawowych w wyświetlaczach Mitsubishi").


Zobacz również