Boom technologiczny w Rosji?

Wszystko wskazuje na to, że Rosja stała się rynkiem wielkiego wzrostu w sektorze nowoczesnych technologii - usłyszeli przedstawiciele amerykańskiego sektora high-tech od rosyjskiego ministra telekomunikacji i informatyzacji.

Trzy minione lata charakteryzował stabilny wzrost gospodarczy Rosji i szybki wzrost wydatków konsumenckich; rynek technologiczny rósł w tym czasie ze średnią 20%. Obecne szacunki dotyczące wzrostu rynku technologicznego w Rosji w 2003 roku wahają się pomiędzy 17% a 30%, i to w czasach, kiedy rynek światowy z trudem łapie równowagę i wraca dopiero na ścieżkę wzrostu. Wszystkie te informacje przekazywał amerykańskim biznesmenom rosyjski minister komunikacji i informatyzacji Federacji Rosyjskiej Leonid Reiman podczas spotkania Information and Communication RoundTable. Cykl spotkań rosyjskiego biznesu i administracji rządowej z amerykańskim sektorem nowych technologii zainicjowano po wizycie Georgea Busha w Moskwie w 2000 roku. Minister nazwał zresztą kontrast pomiędzy sytuacją w Rosji i na świecie "rosyjskim fenomenem": ocenił, że Rosja wyprzedziła Europę pod względem wielkości wzrostu rynku nowych technologii w latach 2000 - 2002 dwukrotnie.

W pochwalnym tonie wypowiadali się podczas spotkania także przedstawiciele firm, które działają już w Rosji, np. ich zdaniem rosyjscy pracownicy znajdują innowacyjne rozwiązania dla problemów, wydawałoby się nierozwiązywalnych w innych częściach świata. Obserwatorzy interpretują to zresztą jako wynik szczególnych zdolności przystosowawczych, które wykształciły się u naszych sąsiadów w minionej epoce politycznej.

Rosyjski rząd, według zapewnień ministra, zamierza obecnie zająć się upowszechnieniem Internetu i wdrażać e-administrację. Trwa też usilna praca nad ustawodawstwem, aby wspomóc przedsiębiorców-inwestorów i wyplenić niebotyczne piractwo komputerowe.

Obecnie około 20 mln (14%) Rosjan posiada telefony komórkowe i/lub urządzenia PDA - z czego połowa została zamówiona w roku ub. Około 12 milionów (8%) posiada komputer.


Zobacz również