Borland otwiera JBuildera

Po ogłoszeniu zaskakująco kiepskich wyników sprzedaży w pierwszym kwartale bieżącego roku, Borland zdecydował się na drastyczny krok, mający pomóc w zredukowaniu kosztów. Firma zamierza udostępnić kod swojego zintegrowanego środowiska programistycznego dla Javy - JBuilder - jako open-source i podarować go społeczności Eclipse.

Udostępniając kod JBuildera dla platformy Eclipse jako open-source, firma ma nadzieję przenieść koszty rozwoju narzędzia na społeczność związaną z platformą, która teoretycznie ma zapewnić dalsze życie tego znakomitego produktu. Nie oznacza to, że firma całkowicie odetnie się od JBuildera - chce raczej zrzucić ciężar i koszty jego rozwoju ze swoich barków.

Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych tygodni Borland oficjalnie potwierdzi te doniesienia i przedstawi plany na przyszłość. Jednocześnie Dale Fuller - szef Borlanda - zapowiedział, że firma zamierza czerpać zyski z zapewniania pomocy technicznej klientom biznesowym, używającym 'otwartego' JBuildera.

Ostatnio obserwuje się trend migrowania wszelkiego rodzaju 'umierającego' oprogramowania na platformę Eclipse. Podobną decyzje podjęła choćby BEA, o czym można więcej przeczytać w tekście "BEA dołącza do Eclipse'a". Jak widać los ten nie ominął także JBuildera, który swego czasu był niekwestionowanym liderem na rynku.


Zobacz również