Bose Lifestyle 135 i CineMate 1 SR - kino domowe dla tych, co nie lubią kabli
-
- 12.10.2011, godz. 11:56
Bose wprowadził na polski rynek nowe systemy dźwięku - Lifestyle 135 i CineMate 1 SR - to dwa pierwsze soundbary wyprodukowane przez amerykańską firmę Bose, jedną z najbardziej znanych marek audio z wyższej półki.
Ostatnio Bose pokazał nam Bose SoundLink (przeczytaj Bose SoundLink - pierwsze wrażenia) - bezprzewodowy, przenośny głośnik. Jednocześnie amerykańska firma wprowadziła na rynek dwa pierwsze soundbary czyli belki głośnikowe, które mają zastąpić nam standardowe zestawy kina domowego z amplitunerem. Zaletą systemów Bose jest elegancja, minimalizm oraz brak kabli. Soundbary mają jedynie 6,1 cm wysokości, 93,5 cm szerokości oraz 12,4 cm głębokości.

Bose Lifestyle 135 prezentacja
- Większość konwencjonalnych systemów soundbar to wielkie konstrukcje, które zabierają dużo miejsca, lub wąskie głośniki, które nie potrafią odtwarzać realistycznego dźwięku. Nowe systemy Lifestyle 135 i CineMate 1 SR oferują głębokie brzmienie dźwięku, które zaprzecza ich gabarytom i stylowemu wyglądowi - powiedział Doug Lankford z firmy Bose.
Lifestyle 135 i CineMate 1 SR - czym się różnią?

Bose Lifestyle 135
Lifestyle 135 i CineMate 1 SR - czym te rozwiązania różnią się od tradycyjnych zestawów kina domowego? Przede wszystkim tym, że są w jednym kawałku - wszystkie głośniki, które w normalnych kinach domowych znajdują się oddzielnie, tutaj zostały połączone w jedną elegancką belkę. Do tego dochodzi głośnik niskotonowy Acoustimass, który przekazuje niskie dźwięki bezprzewodowo.
System Lifestyle 135 składa się z jednostki centralnej (coś w stylu dekodera), do której podłączamy nasze źródła dźwięku. Natomiast CineMate 1 SR od LifeStyle 135 różni się tym, że można go podłączyć bezpośrednio do telewizora przy użyciu jednego przewodu.

Bose Cinemate SR 1
Bose PhaseGuide - technologia nr 1
Lifestyle 135 i CineMate 1 SR to pierwsze głośniki Bose’a wyposażone w technologię PhaseGuide, wcześniej wykorzystaną z sukcesem w Bose VideoWave czyli pierwszym na rynku telewizorem ze zintegrowanym systemem kina domowego, ukrytym za 46-calowym ekranem LCD.
Bose TrueSpace - technologia nr 2
Druga rzecz warta uwagi w soundbarach to TrueSpace czyli system przetwarzania sygnału, który pozwala słyszeć dźwięk z miejsc, w którym nie ma fizycznie głośników.

Bose Acoustimass - subwoofer
Acoustimass czyli subwoofer jest elegancki i mniejszy niż w poprzednich systemach Bose’a. Ale jego największą zaletą jest fakt, że działa bezprzewodowo. Więc możemy go tak ukryć w mieszkaniu, ze w ogóle przestanie być widoczny.

Bose Flexmount
Bose Flexmount - technologia nr 3
Co ciekawe, soundbary LifeStyle 135 i Cinema 1 SR można ustawić zarówno pionowo jak i poziomo. Automatyczny system Bose FlexMount wykrywa, czy głośnik został ustawiony poziomo na blacie, czy powieszony pionowo na ścianie. Potem automatycznie automatycznie dostosowuje ustawienia dźwięku. Belki głośnikowe mają też kalibrację dźwięku - funkcja ADAPTiQ dostosuje ustawienia dźwięku do naszego pomieszczenia.
Ile to wszystko kosztuje?
Jeżeli słyszymy nazwę Bose,to możemy być pewni dwóch rzeczy - że produkty tej firmy są tak intuicyjne, że obsłuży je nawet dziecko i że na niskie ceny nie mamy co liczyć. Tak jest i w tym przypadku. Za Lifestyle 135 zapłacimy 10,5 tys. zł, a za CineMate 1 SR wydamy 6 tys. zł.
Jak brzmią soundbary Bose Lifestyle 135 i CineMate 1 SR - pierwsze wrażenia
Miałem okazję posłuchać tych soundbarów. I powiem tak - dźwięk jak na takie maleństwo jest faktycznie bardzo dobry. Chociaż dźwięk emitowany jest z belki umieszczonej centralnie przed nami, to faktycznie mamy niezłe złudzenie przestrzenności. Ale niestety są też duże minusy - dźwięk działa tylko w promieniu 180 stopni czyli tyły są całkowicie martwe. Ładnie brzmią basy (ale to mnie nie dziwi po systemie Bose VideoWave). Słabiej jest natomiast z wysokimi tonami. Średnica gra całkiem dobrze.

Bose soundbar w salonie
Soundbary Bose - elegancka imitacja kina domowego
Soundbary Bose są ładne, intuicyjne i emitują ładny dźwięk. Ale ja osobiście obstaję za kinem domowym 5.1 napędzanym osobnym amplitunerem, dającym pełną audiosferę 360 stopni. Soundbary Bose jak na swoje możliwości brzmią dobrze, są ładne i intuicyjne w obsłudze. Ale Bose jest przeznaczony dla tych, którzy bardziej cenią w domu elegancję i wygodę niż bezkompromisową jakość dźwięku. Z pewnością głośniki pokochają przeciwnicy kabli w domu. Zresztą sprawdźcie to sami - soundbary możecie obejrzeć i posłuchać w salonach firmy Bose (np. galeria Mokotów w Warszawie).

Salon firmowy Bose