Botnet Citadel celem zmasowanego ataku Microsoftu i FBI. Ukradł 500 mln USD

Microsoft wraz z FBI rozpoczął zmasowany atak na botnet Citadel. Akcja prowadzona jest na terenie ponad 80 krajów.

Citadel to jeden z największych botnetów operujących obecnie na świecie. Microsoft twierdzi, że jego twórca rozprzestrzeniał swoje "dziecko" wraz z pirackimi kopiami systemu Windows wykorzystując je do kontroli komputerów na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy, Hong Kongu, Indii i Australii. Podaje ponadto, że Botnet został znaleziony na 5 milionach komputerów, za pośrednictwem których atakowane były m.in. takie banki i instytucje finansowe jak American Express, Bank of America, Citigroup, Credit Suisse, eBay PayPal, HSBC, JPMorgan Chase, Royal Bank of Canada i Wells Fargo. W ramach tych działań skradzionych zostało podobno z rachunków, w ciągu ostatnich 18 miesięcy, aż 500 milionów dolarów.

Niestety obecnie nie jest znana tożsamość właścicieli botnetu. Microsoft postanowił jednak podjąć z nimi walkę i poinformował właśnie o prowadzonej wraz z FBI szeroko zakrojonej akcji (na terenie ponad 80 krajów) o kryptonimie Operation b54, w ramach której udało się podobno w środę zlikwidować 1000 z 1400 zainfekowanych sieci.

Przy okazji warto też przypomnieć, że w połowie kwietnia NASK przejął trzy polskie szkodliwe domeny odpowiedzialne za rozprzestrzenianie Citadel.