Botnet GameOver Zeus wciąż jest zagrożeniem

Najnowszy raport F-Secure Labs, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, nie pozostawia wątpliwości - botnet GameOver Zeus jest wciąż zagrożeniem. I to pomimo ogłoszenia zamknięcia go przez połączone siły FBI i Microsoftu.

Pisałem o tej akcji na początku czerwca. Nim informatycy zlikwidowali zagrożenie, wyrządziło ono szkód na ponad 600 milionów dolarów. Jak podsumował to Sean Sullivan z F-Secure, operacja "odcięła łeb potwora, ale ciało pozostało nienaruszone". A w przypadku botnetu tym ciałem są oczywiście zainfekowane komputery, które nadal rozsiewają zarazę. Przypomnę, że był nią szkodnik ransomware o nazwie CryptoLocker, a jego rosyjski twórca nie został aresztowany po dziś dzień.

Botnet GameOver Zeus wciąż jest zagrożeniem

Co więcej, F-Secure ostrzega, że za pomocą zainfekowanych maszyn tworzy on kolejny botnet, który zastąpi stary. Zachodzą obawy, że będzie posiadać mechanizm samozniszczenia, który usunie nie tylko jego ślady w systemie, ale również i pliki użytkownika. Niejako przy okazji poszukiwania śladów aktywności CryptoLockera znaleziono także 25 nieznanych dotąd wirusów na Mac OS X, a także kilka nowych zagrożeń sieciowych. Oczywiście informacje o nich zostały przesłane do producentów antywirusów.

Zobacz również:

  • Największy atak DDoS w historii Rosji
  • Cyberprzestępcy manipulują rzeczywistością