Braidwood alternatywą dla napędów SSD

Intel opracował technologię noszącą nazwę Braidwood, dzięki której rozruch komputera trwa znacznie krócej, a zainstalowane na nim aplikacje można bardzo szybko uruchamiać. Braidwood to technologia produkcji pamięci NAND/flash. Pamięci takie znajdują się na module, który można instalować na płycie głównej komputera.

W pamięci można przechowywać różne dane (w tym używane często programy), dzięki którym komputer jest szybko gotowy do pracy i jego ogólna wydajność znacznie wzrasta. Moduł będzie współpracować z intelowskimi chipsetami kolejnej generacji (5-series) i procesorami linii Clarkdale, które będą zawierać dwukanałowy kontroler pamięci DDR3.

Analitycy sądzą, że technologia Braidwood spowoduje, że użytkownicy będą w mniejszym stopniu zainteresowani instalowaniem w komputerach napędów SSD. Napędy takie są również oparte na pamięciach flash, ale moduły NAND/flash będą od nich tańsze. Wielu użytkowników nie zamieni wtedy dysku twardego na napęd SSD, ale pozostawi dysk, instalując w komputerze moduł Braidwood.

Braidwood alternatywą dla napędów SSD

Spadnie wtedy też być może popyt na pamięci DRAM, zachęci producentów do projektowania rozwiązań NAN/flash pracujących zgodnie z otwartą specyfikacją ONFI (Open NAND Flash Interface) oraz spowoduje, że dyski twarde będą się dalej cieszyć wzięciem (a użytkownicy zrezygnują z nich dopiero wtedy, gdy ich cena zdecydowanie spadnie).