Brak wpływu technologii na psychikę nastolatków?
-
- 10.05.2021, godz. 09:22
W nowym badaniu Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowano dane zebrane od ponad 430 tys. nastolatków w wieku 10-15 lat w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Naukowcy szukali związku między wpływem korzystania z urządzeń technologicznych a depresją i skłonnościami samobójczymi.

Kiedy zeszłego wieku w Stanach Zjednoczonych większość gospodarstw domowych posiadała radio, wyrażano obawy na temat jego wpływu na dzieci. Później pojawiły się komiksy, telewizja oraz podsycające rodzicielską panikę – gry video. W badaniach Uniwersytetu Oksfordzkiego przyglądano się danym z ostatnich trzydziestu lat. Korzystanie ze smartfonów i social mediów przez współczesnych nastolatków, porównano z oglądaniem telewizji w latach 90. i na początku XXI wieku.
W badaniu szukano związku między oglądaniem telewizji i korzystaniem z urządzeń cyfrowych a skłonnościami samobójczymi, depresją, problemami emocjonalnymi i problemami z zachowaniem. Analiza korelacji nie wykazała większych powiązań między zaangażowaniem technologicznym nastolatków a ich zdrowiem psychicznym. Media społecznościowe i telewizja mają znikomy wpływ na depresję i stany samobójcze, jednak same problemy emocjonalne są już z nimi w niewielkim stopniu powiązane. Technologie, o które się martwimy, nie okazały się tak szkodliwe, jakbyśmy zakładali.
Zobacz również:
- Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce
- TikTok zajmuje dużo miejsca na dysku? Sprawdź, jak to zmienić
- Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24
Badanie zwróciło jednak problem na brak dostatecznych źródeł informacji (m.in. niewystarczająco długie ramy czasowe). Prof. Andrzej Przybylski, dyr. badań w Oxford Internet Institute stwierdził:
Aby znaleźć odpowiedzi na nasze pytania, potrzebujemy przejrzystszej i wiarygodniejszej współpracy między naukowcami a firmami technologicznymi. Branża technologiczna posiada dane, do których naukowcy muszą mieć dostęp w celu przeprowadzenia neutralnych i niezależnych badań.
Pamiętajmy, że nie wszyscy spędzamy tyle samo czasu przed ekranem i dotyczy to także nastoletnich dzieci. Zamiast ograniczać im korzystanie z urządzeń cyfrowych, bezpieczniej byłoby skupić się na tym, w jakim celu wykorzystują one technologię.
Zobacz także: Masz smartfon Samsunga z Androidem 11?










Źródło: newatlas.com oii.ox.ac.uk