Branża IT to przyszłość światowego rynku pracy

Popyt na usługi specjalistów IT, także tych zajmujących stanowiska nieprogramistyczne, z roku na rok jest coraz większy, co potwierdzają dane płynące od No Fluff Jobs. Portal postanowił porównać I kwartał 2022 w branży do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Fot. Karolina Krzeska / Rocket Science Communications

Fot. Karolina Krzeska / Rocket Science Communications

Gartner to założone w 1979 roku w Stanach Zjednoczonych przedsiębiorstwo analityczno-badawcze specjalizujące się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami. Firma prognozuje, że globalne wydatki na usługi IT w bieżącym roku sięgną blisko 4,5 mld dolarów - w porównaniu do 2021 roku jest to wzrost o nieco ponad 5%.

Jak podaje portal No Fluff Jobs, mediany widełek wynagrodzeń w I kwartale tego roku w przypadku umowy B2B wyniosły 15-21 tys. netto + VAT (13,4-18,4 zł netto + VAT w 2021). Oznacza to, że dolne widełki w stosunku do roku ubiegłego były większe o 10%, zaś górne – o 12%. W przypadku umowy o pracę, można było liczyć na wynagrodzenia między 10,7 tys. zł a 17 tys. zł brutto. Dolne widełki były więc w tym przypadku większe o ponad 6%, a górne – niemal o 12% .

Zobacz również:

  • GN wybiera Polskę. Pierwsze biuro zostało właśnie otwarte w Warszawie

Branża IT nieustannie ewoluuje i potrzebuje specjalistów o wielu kompetencjach. Stanowiska, które jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się aż tak dużą popularnością, w ostatnim czasie bardzo zyskały na znaczeniu w branży, w tym m.in. Project i Product Management. Mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w przypadku pierwszej kategorii, w roku 2021 oscylowały w granicach 14-18,6 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 11-15,2 tys. zł brutto na umowę o pracę. W I kwartale 2022 było to już 14,1-20 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 11,3-17,1 tys. zł brutto na umowę o pracę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: