Brexit: co się dzieje z cyfrowymi walutami? Bitcoin pnie się w górę jak szalony!

Brexit miał poważny wpływ na bitcoina, którego wartość po poważnym spadku znowu zaczęła szybko rosnąć.

Stało się to, czego unijne elity nie dopuszczały do świadomości: większością oddanych przez uczestników brytyjskiego referendum głosów zdecydowano u wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (Brexit). Oczywiście na pierwsze informacje na temat wyniku referendum natychmiast panicznie zareagowały giełdy, jak również rynek walutowy. Mocno stracił funt, ale także i złotówka, co dotkliwie odczują m.in. Polacy spłacający kredyt we frankach.

Pamiętajmy jednak, że na rynku nie są obecne jedynie "zwykłe" waluty. Od kilku lat coraz mocniej zaznaczają bowiem na nim swoją obecność cyfrowe waluty, które charakteryzują się zupełnie innym sposobem funkcjonowania. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj oczywiście bitcoin, chociaż należy pamiętać, że nie jest on osamotniony (Inne kryptowaluty to m.in. Ven, Litecoin, PPCoin i Freicoin).

Co się dzieje z bitcoinem?

17 czerwca, gdy obawy związane z Brexitem były duże, bitcoin osiągnął na giełdzie najwyższą wartość od dwóch lat (774,94 USD). Kolejne dni przynoszące sondaże mówiące o niepowodzeniu kampanii brytyjskich eurosceptyków spowodowały jednak, że waluta ta zanotowała spadek o 25% do poziomu 550 USD (wpływ miał na to jednak też prawdopodobnie atak hakerski na inną wirtualną walutę i związane z tym obawy). W kilka godzin po ogłoszeniu nieoficjalnych informacji na temat wyników referendum wartość bitcoina poszybowała natychmiast ponownie w górę osiągając poziom 650 USD. W momencie pisania tego tekstu jeszcze bardziej umocnił on swoją pozycję z notowaniem na poziomie 680,19 USD.

Oczywiście posiadający bitcoiny mogą cieszyć się z takiego rozwoju wypadków. Tak drastyczna zmiana notowań (w tak krótkim czasie) wirtualnej waluty uważanej za jedną z "bezpiecznych przystani" pokazuje jednak dobitnie, że coraz bardziej staje się ona podatna na to co dzieje się na tradycyjnych rynkach. Pomimo tego w najbliższych miesiącach, o ile sytuacja na światowych giełdach dalej będzie się pogarszać, bitcoin prawdopodobnie będzie dalej chętniej wybierany przez osoby szukające sposobu na lokatę kapitału.