British Library i Google udostępnią online 250 tys. książek

Biblioteka Narodowa Wielkiej Brytanii udostępni online 250 tysięcy książek. Za proces ich digitalizacji zapłaci Google.

Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Biblioteką Narodową Wielkiej Brytanii oraz firmą Google procesowi digitalizacji zostanie poddanych 250 tysięcy książek, pamfletów i periodyków pochodzących z lat 1700 - 1870. Są wśród nich pozycje o różnej tematyce takiej jak np. okres rewolucji francuskiej, plany budowy pierwszej łodzi podwodnej, niewolnictwo, czy też życie hipopotamów.

Z cyfrowego księgozbioru będzie można skorzystać za darmo za pośrednictwem stron biblioteki (www.bl.uk) oraz Google Books (books.google.co.uk). Co ważne, wszystkie koszty związane z digitalizacją blisko 40 milionów stron pokryje firma Google.

Realizacja projektu może potrwać około roku. Warto też dodać, że Google podobną współpracę nawiązało już z 40 bibliotekami na całym świecie.

Oczywiście 250 tysięcy pozycji to zaledwie ułamek całego księgozbioru Biblioteki Narodowej Wielkiej Brytanii. Z pewnością jednak ich digitalizacja to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu zainteresowane osoby będą miały możliwość zapoznania się praktycznie z każdego miejsca na ziemi z szeregiem bardzo interesujących informacji.