Broadband dla wszystkich

Pod koniec 2003 r. ok. 72% klientów TP S.A. będzie mogło skorzystać z usługi Neostrada Plus - zapowiada Yann Gontard, dyrektor pionu Multimediów w TP SA. Operator zamierza również obniżać koszty instalacji i abonamentu usługi oraz intensywanie promować Neostradę.

O planach rozwoju Neostrady poinformowano podczas konferencji prasowej zaorganizowanej pod wiele mówiącym hasłem "Odzyskujemy zaufanie do Neostrady". Zaufanie to zostało poważnie nadszarpnięte pod koniec ubiegłego roku, kiedy to awarie routerów skutecznie obrzydzały życie użytkownikom Neostrady. Dlatego też TP S.A. zdecydowała się na wymianę szwankujących urządzeń - routery IPSS firmy Lucent Technologies zastąpiono urządzeniami Juniper ERX1410 (z takich samych korzysta m.in. France Telecom). "Nowe routery działają od miesiąca i, jak dotąd, sprawują się bez zarzutu" powiedział Mariusz Gaca, dyrektor Departamentu Dostępu do Internetu w Pionie Multimediów TP.

Neostrada dla 72%

Telekomunikacja ma ambitne plany związane z rozwojem Neostrady - firma zapowiada, że pod koniec bieżącego roku z szerokopasmowego dostępu do Interneru będzie mogło skorzystać ok. 72% wszystkich klientów TP S.A. Rozszerzenie zasięgu, w połączeniu z nową polityką cenową, ma sprawić, że do końca br. na korzystanie z Neostrady zdecyduje się nawet 270 tys. osób (oficjalny biznesplan przewiduje zwiększenie liczby użytkowników usługi do 180 tys.).

Taniej, czyli zrób to sam

W tej chwili za podłączenie Neostrady abonent TP S.A. musi zapłacić 799 zł (+ VAT) - możliwe jednak, że już na początku wakacji kwota ta zostanie zredukowana do 399 zł (+ VAT). Sposobem na obniżenie kosztów ma być "samoinstalacja" - czyli dostarczanie abonentowi sprzętu oraz oprogramowania, które on zainstaluje we własnym zakresie, bez udziału pracownika TP S.A. W tej chwili Telekomunikacja jest w trakcie wybierania i testowania modemów na USB, które miałyby być dostarczane w pakiecie "samoinstalacyjnym". "Spodziewamy się, że po wprowadzeniu do naszej oferty możliwości instalowania Neostrady we własnym zakresie ok. 80% klientów będzie wybierało ten typ instalacji", mówił Mariusz Gaca. Nic konkretnego nie wiadomo niestety o planach obniżenia stosunkowowo wysokiej opłaty abonamentowej (w tej chwili jest to 179 zł + VAT) - padły co prawda deklaracje, że wraz ze zwiększaniem się liczby użytkowników opłaty abonamentowe będą spadać, nie powiedziano jednak, kiedy takich obniżek możemy się spodziewać i jak znaczne mogłyby one być.

Ambitne plany TP S.A.

Jak mówił Yann Gontard, w tej chwili z usługi Neostrada Plus korzysta ok. 20 tys. użytkowników - TP S.A. liczy, że do końca roku przybędzie jej ok. 250 tys. nowych użytkowników. Najważniejszym instrumentem w walce o klienta ma okazać się rozszerzenie zasięgu usługi - jeszcze do niedawna uruchomiona w lipcu ub r. Neostrada była dostępna jedynie w 6 największych miastach (pod koniec 2002 r. z uslugi tej mogło skorzystać jedynie 33% abonentów Telekomunikacji). W maju 2003 Neostrada ma być dostępna już dla 54% abonentów, zaś z końcem 2003 r. - dla 72%. Równie gwałtownie ma rosnąć liczba użytkowników Neostrady - od 270 tys. pod koniec br, 380 tys - w 2004 r. i ponad 600 tys. w roku 2005. Sprawić to ma m.in. rozpoczynana właśnie intensywana akcja promocyjna, która prowadzona będzie we wszystkich mediach.

Cena oferowanego przez TP S.A. "broadbandu" niestety wciąż wydaje się zbyt wysoka - za Neostradę przyjdzie nam zapłacić prawie dwukrotnie więcej niż np. za szerokopasmowy dostęp do Internetu oferowany w Niemczech przez Deutsche Telekom. Yann Gontard zwraca jednak uwagę, że jeszcze kilka lat temu abonament niemieckiego operatora był prawie dwukrotnie wyższy i że to właśnie rozpowszechnienie się "broadbandu" w Niemczech pozwoliło DT na tak znaczące obniżenie kosztów abonamentu.

W tej chwili usługa Neostrada Plus umożliwia użytkownikom stały dostęp do Internetu z prędkościami 512 Kb/s (download) i 128 Kb/s (upload). Abonent otrzymuje również 100 MB przestrzeni dyskowej na własną stronę WWW, konto pocztowe w domenie neostrada.pl oraz dostęp do serwisu multimedialnego www.neostrada.pl . Neostrada Plus działa w systemie ADSL (Assymetric Digital Subscriber Line).