Broadband po polsku


Kto jest lepszy, szybszy, tańszy?

Telekomunikacja Polska

Neostrada

Neostrada TP - flagowy produkt Telekomunikacji Polskiej - wykorzystuje technologię ADSL. Oznacza to, że jest dostępna dla abonentów zwykłych analogowych linii, oraz że połączenie z Internetem uzyskiwane za jej pośrednictwem nie jest symetryczne tzn. dane są przesyłane do komputera użytkownika z większą prędkością niż wysyłane od niego. Usługi oparte na technologii DSL są już dostępne dla ok. 70% abonentów Telekomunikacji.

Neostrada + po modyfikacjach wprowadzonych pierwszego maja jest oferowana w trzech wariantach 128, 360 i 640 kb/s. Podane wartości to downstream (szybkość z jaką dane są ściągane z Sieci), upstream (szybkość wysyłania danych) to odpowiednio 64, 64 i 160 kb/s. Dwie pierwsze wersje "Neo+" mają nałożony 5 GB limit przesyłu danych do klienta. Po przekroczeniu limitu prędkość usługi spada do 32/64 kb/s.

Wszystkie wersje usługi charakteryzują się zmiennym IP. Oznacza to, że co jakiś czas numer IP, który służy identyfikacji komputera w Internecie zmienia się. Jest to zdecydowane utrudnienie dla osób chcących uruchomić serwer, nie jest to jednak niemożliwe, w tym celu trzeba skorzystać z usług tzw. dynamicznych DNS"ów (Domain Name Server). Zdecydowaną zaletą Neostrady jest możliwość podzielenia łącza w ramach jednego lokalu. Można to zrobić za pomocą sprzętowego routera oferowanego przez Telekomunikację za 399 zł, lub np. routera działającego na Linuksie.

Koszt aktywacji jest niezależny od wybranego wariantu i wynosi 99,52 zł - aczkolwiek w ramach trwających właściwie non stop promocji cena aktywacji została obniżona do 1 zł, a w przypadku zobowiązania się do korzystania z usługi przez 12 miesięcy można kupić modem USB za 1,22 zł (normalny koszt zakupu z Neostradą to 199 zł). Dodatkowo TP SA uruchomiła nową, wakacyjną promocję - dzięki niej klienci, którzy w okresie wakacji zamówią Neostradę, za aktywację usługi i korzystanie z niej w lipcu i sierpniu zapłacą 1 zł.

SDI

Jest to łącze oparte na technologii HIS. Szybki dostęp do Internetu był chyba pierwszą dostępną dla indywidualnych klientów ofertą umożliwiającą nielimitowane korzystanie z Sieci. Jest wciąż obecny w ofercie TP S.A., ale nie jest w żaden sposób promowany. SDI to jedynie 115 kb/s i to łącznie dla danych wysyłanych i pobieranych. W porównaniu z innymi rozwiązaniami wypada dość archaicznie. Za cenę ok. 100 złotych otrzymujemy łącze gorsze od najwolniejszej Neostrady+, której cena jest o ok. 40% niższa. Mimo to ma wciąż dwie niewątpliwe zalety, są nimi stałe IP i brak limitu przesyłanych danych.

Więcej informacji o ofercie TP SA można znaleźć tutaj:http://www.telekomunikacja.pl

Netia

Net 24

Najnowsza usługa Netii działa w oparciu o technologię ADSL. Po uruchomieniu usługi 15 kwietnia mogło z niej skorzystać 30% abonentów Netii. Obecnie zasięg oferty zwiększył się do 50%, a do końca roku ma osiągnąć 64%. Niestety, oferta nie będzie dostępna dla klientów Netii korzystających z łącz radiowych.

Dostępność usługi ograniczona jest terytorialnie do obszarów działania Netii w następujących strefach numeracyjnych: gdańskiej (58), kaliskiej (62), katowickiej (32), kieleckiej (41), krakowskiej (12), lubelskiej (81), opolskiej (77), pilskiej (67), poznańskiej (61), toruńskiej (56), warszawskiej (22), włocławska (54). Warunkiem koniecznym do założenia Net24 jest posiadanie linii telefonicznej w Netii.

Przepustowość łącza to 640/160 kb/s - czyli dokładnie tak samo jak w najszybszej wersji Neostrady+. Netia nie oferuje za to kont poczty internetowej oraz miejsca na stronę WWW . Umowa jest podpisywana na czas nieokreślony, i tym samym użytkownik zachowuje możliwość zmiany usługodawcy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Co ciekawe, mimo korzystnych dla klienta warunków umowy, koszt usługi wynosi 130 zł i jest o ok 10 złotych niższy niż w przypadku podobnej umowy z Telekomunikacją Polską. Aktywacja kosztuje 81 złotych.

Więcej informacji o ofercie Netii można znaleźć tutaj:http://www.netia.pl

Dialog

Zasięg oferty Dialogu obejmuje obszary starych województwach wrocławskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, zielonogórskiego, legnickiego, łódzkiego, bielsko-bialskiego i elbląskiego.

Jak informuje Marta Pietranik z biura prasowego firmy Dialog: "Obecnie usługa jest dostępna w 29 procentach sieci. Do końca roku założono dostępność na poziomie 76 procent. Planowany w 2004 roku udział usług DSL we wszystkich usługach dostępowych wynosi 7,9 proc. Pod koniec maja z usługi korzystało już 1300 abonentów, plany na koniec roku przewidują osiągnięcie poziomu kilku tysięcy użytkowników".

Dialnet DSL

Dialog oferuje usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu wykorzystującego technologię ADSL. Jest ona dostępna w dwóch wersjach, Dialnet DSL 1 i Dialnet DSL 2. Obydwa warianty są szybsze od najlepszej Neostrady+ i charakteryzują się transferami:

  • DSL 1 - downstream 1 Mb/s, upstream 256 kb/s (instalacja 400 zł +VAT, abonament 99 zł + VAT)
  • DSL 2 - downstream 2 Mb/s, upstream 512 kb/s (instalacja 400 zł + VAT, abonament 249 zł +VAT).
Obecnie trwa promocja, w ramach której za instalację powyższych usług zapłacić trzeba jedynie 96 zł.

Do każdego dostępu oferowany jest jeden publiczny stały adres IP. Cena łącza jest więc bardzo atrakcyjna ze względu na wysokie parametry usługi.

Dodatkowo klient może wybierać spośród szerokiej gamy płatnych usług dodatkowych (cztero- lub ośmioadresowa podsieć IP, funkcjonalności routera, translacja adresów NAT/PAT). Dialog planuje uruchomienie kolejnych usług opartych na istniejących już łączach DSL w celu zwiększenia atrakcyjności oferty. Wzorem dla firmy są operatorzy z krajów zachodniej Europy, w których ofercie znajduje się takie usługi dodatkowe jak dostęp do: muzyki, filmów, wideoklipów, serwerów gier komputerowych, ciekawszych (powszechnie płatnych) serwisów tematycznych lub nawet do telewizji cyfrowej.

Więcej informacji o ofercie Dialogu można znaleźć tutaj:http://www.dialog.pl

UPC

W ofercie jednej z największych polskich operatorów telewizji kablowej UPC Telewizja Kablowa znajduje się szerokopasmowy dostęp do Internetu - chello. Jest on oparty na standardzie EuroDocsis, co oznacza to że dane są przesyłane przez koncentryczny kabel telewizyjny, a użytkownik łączy się z Siecią za pośrednictwem modemu kablowego.

Od 1 czerwca chello podwyższyło parametry oferowanej usługi. Jest ona dostępna w trzech wariantach chello light, classic oraz plus. Szybkość transmisji w przypadku chello light wynosi 256/ 128 kb/s (download/upload). chello classic umożliwia wysyłanie danych z szybkością 768 kb/s oraz odbieranie z szybkością 128 kb/s. Dodatkowo użytkownik dostaje 10 MB miejsca na serwerze na postawienie własnej strony WWW i konto poczty internetowej o pojemności 10MB z możliwością stworzenia 5 aliasów. Niestety ta wersja łącza pozwala na podłączenie zaledwie jednego komputera do Internetu.

Jeśli chcesz podłączyć więcej komputerów możesz wybrać chello plus, za które niestety trzeba zapłacić 60 złotych więcej. W tej wersji możesz podłączyć 3 komputery, z których każdy otrzyma własne IP. Dodatkowo chello plus ma podwyższone parametry wysyłania i odbierania danych, które wynoszą odpowiednia 1Mb/s i 256 kb/s.

Miesięczny abonament wynosi - 69 zł za wersję light, 129 zł za wersję classic oraz 199 zł za chello plus.

Największą wadą tej oferty jest ograniczenie przesyłu do 15 GB (w przypadku chello light limit wynosi 5 GB) sumy wysłanych i odebranych danych w ciągu miesiąca. Abonentom przekraczającym te wartości zostaje ograniczona prędkość wysyłania danych, co najmniej do 32 kb/s (zazwyczaj transfer spada do kilku kilobitów, co w praktyce może oznaczać, że korzystanie z Internetu będzie niemożliwe) do końca miesiąca, w którym limit został przekroczony.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z nowej oferty chello, otrzymają dodatkowo m.in. konto e-mailowe o pojemności do 10 MB wraz z 5 aliasami, miejsce na serwerze na prywatne strony WWW o pojemności 5 MB oraz dostęp do polskojęzycznego portalu chello. chello light dostępne będzie we wszystkich miastach, w których UPC oferuje dostęp do Internetu - tzn. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Trójmieście, Lublinie i Szczecinie.

Więcej informacji o ofercie UPC można znaleźć tutaj: http://www.chello.pl