Broadband po polsku

Obudź się! Mamy XXI wiek. Modem to przeżytek - wysiądź z ''malucha'' i wsiądź do Ferrari. Prezentujemy szerokopasmową ofertę czołowych krajowych operatorów. Wybierz najlepszą propozycję i surfuj do woli!


Obudź się! Mamy XXI wiek. Modem to przeżytek - wysiądź z ''malucha'' i wsiądź do Ferrari. Prezentujemy szerokopasmową ofertę czołowych krajowych operatorów. Wybierz najlepszą propozycję i surfuj do woli!

Polska jest w czołówce krajów o najszybciej upowszechniającym się szerokopasmowym dostępie do Internetu. Operatorzy coraz zacieklej rywalizują ze sobą, obniżając ceny i "przyspieszając" swoje usługi. Tymczasem japoński operator telekomunikacyjny NTT

zaoferował dostęp do Internetu z prędkością 100 Mb/s, w cenie 4,5 tys. jenów (ok. 150 zł). W porównaniu z propozycją NTT oferta polskich ISP wydaje się wręcz zabawna - najszybsze, przeznaczone dla indywidualnych użytkowników łącza charakteryzują się prędkością 1 Mb/s. Na szczęście i u nas coś "drgnęło" - w ostatnich miesiącach staliśmy się świadkami rozpoczęcia prawdziwej bitwy o klientów między firmami oferującymi szerokopasmowy dostęp do Internetu. Niestety, o naprawdę tanim i powszechnie dostępnym łączu o przepustowości 100 Mb/s na razie nie ma u nas co marzyć - w Polsce ów "szerokopasmowy "Internet" to często wciąż łącze o przepustowości 128 kb/s (a i to nierzadko podzielone np. na dwóch użytkowników). Czy jest szansa, że to się zmieni?

Czym jest broadband?

Broadband - czyli szerokopasmowy dostęp do Internetu - to pojęcie nieostre. Mimo prób, nie udało się ustalić jednej, spójnej definicji tego terminu - generalnie, przyjmuje się, że jest to DSL-owy lub kablowy dostęp do Internetu. Niektórzy utrzymują jednak, że z 'prawdziwym' broadbandem do czynienia mamy dopiero przy transmisji o przepływności binarnej nie mniejszej niż 1,544 Mb/s (Ameryka) lub 2,048 Mb/s (Europa). Gdybyśmy jednak mieli korzystać tylko z tej definicji, to w Polsce (oraz sporej częsci świata) w ogóle nie występowałby dostęp szerokopasmowy.

Wedle oficjalnych szacunków polskiego Ministerstwa Infrastruktury, w Polsce pod koniec ubiegłego roku mieliśmy 450 tys. użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu. Zdaniem niezależnego analityka rynku telekomunikacyjnego Tomasza Kulisiewicza, liczba ta jest ponad dwukrotnie zaniżona - głównie z uwagi na popularność lokalnych sieci, które jedno łącze często dzielą na wielu użytkowników. Postępowanie takie wymuszone zostało wysokimi cenami dostępu do Internetu - taka sytuacja skutkuje zaś tym, że sieć lokalna za pośrednictwem której dostęp do Internetu ma, powiedzmy, 10 użytkowników, przez statystyków widziana jest jako jeden "szerokopasmowy" internauta.

Broadband po polsku

Liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce - prognoza

Według Tomasza Kulisiewicza, liczba Polaków korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu wynosi więc co najmniej 1,2 mln osób - wynika z tego, że "szerokopasmowcy" stanowią ok. 20% wszystkich polskich internautów. Przyznać trzeba, że te dane wydają się wiarygodne - a na pewno lepiej oddają stan faktyczny niż szacunki MI.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polska zajmuje 11 miejsce na liście krajów, w którym dominująca w tej chwili na świecie technologia dostępu do Internetu - DSL - rozwija się najszybciej (wedle danych za ostatni kwartał). Według firmy Point Topic, w ciągu minionych trzech miesięcy w Polsce nastąpił wzrost liczby łącz DSL o 21,8%, do 170 500 abonentów (na dzień 31 marca 2004 roku). Na całym świecie liczba użytkowników połączeń DSL wynosi obecnie 73,4 mln (wzrost o 9,5 mln w porównaniu z poprzednim kwartałem).

Zdaniem analityków firmy Yankee Group, do końca 2008 r. na całym świecie z szerokopasmowego dostępu do Internetu korzystać będzie w sumie 325 mln użytkowników.

Broadbandowy przełom

Polscy operatorzy przez dłuższy czas nie rozpieszczali zbytnio użytkowników, chcących sobie posurfować szybciej niż z prędkością "modemową" - w ubiegłym roku jednak wreszcie coś drgnęło. Zaczęło się od ofensywy Telekomunikacji Polskiej, która zaczęła intensywnie promować usługę Neostrada TP - potem zaś do kontrataku przystąpili inni operatorzy. Tocząca się od mniej więcej roku wojna cenowo-marketingowa sprawiła, że oferta internetowa w naszym kraju wygląda już całkiem ciekawie. Szkoda tylko, że, przynajmniej jak do tej pory, operatorzy skupiają się bardziej na rywalizacji jakościowej, niż cenowej - skutkuje to wciąż stosunkowo wysokimi cenami dostępu.

Broadband po polsku

Nowe oferty i promocje internetowe, które pojawiły się na polskim rynku w ostatnich miesiącach

Pocieszeniem dla polskich internautów niech będzie fakt, iż, wbrew obiegowej opinii, w Polsce dostęp do szerokopasmowego dostępu do Internetu nie jest wcale najdroższy w Europie. Po ostatnich obniżkach Dialogu za niecałe 100 zł miesięcznie możemy korzystać z łącza o przepustowości 1 mb/s - podczas gdy średnia europejska cena abonamentu za łącze 512 kb/s wynosi 74,61 euro - czyli ok. 350 zł (według raportu "European Broadband Benchmarks"). Najlepiej mają Szwedzi - za łącze 1 Mb/s trzeba tam zapłacić kilka euro. Co ciekawe, raport wskazuje, że ceny abonamentów szerokopasmowego Internetu spadają, a co za tym idzie usługa upowszechnia się w Europie. Jak podkreślają autorzy opracowania, wciąż najbardziej popularne są oferty xDSL. Pod koniec 2003 roku jedynie 27% usług szerokopasmowego Internetu na naszym kontynencie obejmowały inne rozwiązania (Internet przez kablówkę, satelitę, bezprzewodowy).

Broadband po polsku

Penetracja Internetu w Polsce

Warto zaznaczyć, że niewątpliwie w ciągu ostatniego roku sytuacja na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu zdecydowanie się poprawiła. Nie zmienia to faktu ze wciąż najsilniejszą pozycję ma Telekomunikacja Polska, i to od jej działań będzie zależeć najbliższa przyszłość tego segmentu rynku. Oczywiste jest jednak, że z czasem sytuacja będzie się zmieniać, gdyż już w tej chwili TP S.A. czuje na plecach oddech wielu dynamicznych firm, które próbują uzyskać jak największą część rynku dla siebie. W przyszłości presja ta powinna być jeszcze silniejsza - co zaowocuje, miejmy nadzieję, kolejnymi "przyspieszeniami" łącz oraz spadkiem cen.

Sprawdź swoje łącze

Zapraszamy również do wzięcia udziału w dwóch naszych ankietach - w jednej będziecie mogli zabawić się w jasnowidzów i przewidzieć, kiedy możemy spodziewać się w Polsce "prawdziwego" broadbandu. Zadaniem drugiej ankiety jest określenie, z jakich łącz korzystają internauci - chcemy w ten sposób sprawdzić, jaki odsetek wśród naszych czytelników stanowią "szerokopasmowcy". Dla ułatwienia, polecamy wam dwa programy oraz dwie strony internetowe, umożliwiające łatwe i, jednocześnie, dokładne, zmierzenie szybkości łącza:

Kerio Network Monitor 2.1.1

Narzędzie przeznaczone do monitorowania połączeń internetowych oraz ruchu w sieci. Umożliwia administratorowi sieci sporządzanie różnego rodzaju statystyk ruchu, grafów, wykresów obrazujących ruch w sieci. Funkcjonowanie Kerio Network Monitor jest oparte na przechwytywaniu wszystkich pakietów w lokalnych segmentach sieci.

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/1788/Kerio.Network.Monitor.2.1.1.html

Bandwith Monitor Extreme 2.1

Narzędzia pozwalające na monitorowanie ruchu i przepustowości połączenia internetowego. Umożliwia zbadanie, ile danych zostało wysłanych i jakie transfery zostały osiągnięte (w skali dziennej, tygodniowej i miesięcznej). Użytkownik ma możliwość przeglądania raportów z wykorzystania łącza (w formacie txt i csv).

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2796/Bandwith.Monitor.Extreme.html

Speed Test:

Broadband po polsku

Speed Test

Broadband po polsku

YourSpeed

Broadband po polsku

PCPitstop

Polski serwis, oferujący usługę mierzenia szybkości połączenia. Speed Test mierzy prędkość połączenia pomiędzy "badanym" komputerem a serweremhttp://www.continuum.com.pl znajdującym się w sieci Polpak we Wrocławiu.

http://www.continuum.com.pl/speedtest/

Your Speed:

Serwis oferuje możliwość zmierzenia szybkości, z jaką komputer łączy się z serwerami w wybranych krajach. Użytkownik ma możliwość określenia czasu trwania testu.

http://www.numion.com/YourSpeed/

PCPitstop

Serwis pozwala na zamierzenie zarówno prędkości pobierania danych (download), jak i ich wysyłania (upload). Jego zaletą jest również możliwość sprawdzenia, czy przyczyną wolnych transferów jest słaba wydajność łączą, czy może zła konfiguracja połączeń sieciowych.

http://www.pcpitstop.com/internet/default.asp

Poniżej prezentujemy skrócone opisy najpopularniejszych lub najciekawszych (naszym zdaniem) ofert "szerokopasmowych", dostępnych dla polskich internautów. Dla wygody czytelników, po kolei omawiamy oferty kolejnych operatorów - zestawienie wszystkich usług znaleźć można w dołączonej do tekstu tabelce.

Warto zaznaczyć, że zaprezentowaliśmy głównie oferty przygotowane z myślą o indywidualnych użytkownikach - większość operatorów udostępnia jednak całą gamę ofert przeznaczonych dla firm i instytucji. Mowa tu np. o DSL TP Telekomunikacji Polskiej czy Biznes DSL TeleNetu. Ze szczegółowego opisywania tych ofert z wiadomych względów jednak zrezygnowaliśmy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: