Broadband po polsku
-
- Maciej Żmijewski,
-
- Daniel Cieślak,
- 21.07.2004
Obudź się! Mamy XXI wiek. Modem to przeżytek - wysiądź z ''malucha'' i wsiądź do Ferrari. Prezentujemy szerokopasmową ofertę czołowych krajowych operatorów. Wybierz najlepszą propozycję i surfuj do woli!
Obudź się! Mamy XXI wiek. Modem to przeżytek - wysiądź z ''malucha'' i wsiądź do Ferrari. Prezentujemy szerokopasmową ofertę czołowych krajowych operatorów. Wybierz najlepszą propozycję i surfuj do woli!
Polska jest w czołówce krajów o najszybciej upowszechniającym się szerokopasmowym dostępie do Internetu. Operatorzy coraz zacieklej rywalizują ze sobą, obniżając ceny i "przyspieszając" swoje usługi. Tymczasem japoński operator telekomunikacyjny NTT
<div align="center">Ceny i parametry usług polskich operatorów. Porównianie ofert</div>
<div align="center">Strategia informatyzacji RP - ePolska na lata 2004 - 2006</div>
Broadband - czyli szerokopasmowy dostęp do Internetu - to pojęcie nieostre. Mimo prób, nie udało się ustalić jednej, spójnej definicji tego terminu - generalnie, przyjmuje się, że jest to DSL-owy lub kablowy dostęp do Internetu. Niektórzy utrzymują jednak, że z 'prawdziwym' broadbandem do czynienia mamy dopiero przy transmisji o przepływności binarnej nie mniejszej niż 1,544 Mb/s (Ameryka) lub 2,048 Mb/s (Europa). Gdybyśmy jednak mieli korzystać tylko z tej definicji, to w Polsce (oraz sporej częsci świata) w ogóle nie występowałby dostęp szerokopasmowy.

Liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce - prognoza
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polska zajmuje 11 miejsce na liście krajów, w którym dominująca w tej chwili na świecie technologia dostępu do Internetu - DSL - rozwija się najszybciej (wedle danych za ostatni kwartał). Według firmy Point Topic, w ciągu minionych trzech miesięcy w Polsce nastąpił wzrost liczby łącz DSL o 21,8%, do 170 500 abonentów (na dzień 31 marca 2004 roku). Na całym świecie liczba użytkowników połączeń DSL wynosi obecnie 73,4 mln (wzrost o 9,5 mln w porównaniu z poprzednim kwartałem).
Zdaniem analityków firmy Yankee Group, do końca 2008 r. na całym świecie z szerokopasmowego dostępu do Internetu korzystać będzie w sumie 325 mln użytkowników.
Broadbandowy przełom
Polscy operatorzy przez dłuższy czas nie rozpieszczali zbytnio użytkowników, chcących sobie posurfować szybciej niż z prędkością "modemową" - w ubiegłym roku jednak wreszcie coś drgnęło. Zaczęło się od ofensywy Telekomunikacji Polskiej, która zaczęła intensywnie promować usługę Neostrada TP - potem zaś do kontrataku przystąpili inni operatorzy. Tocząca się od mniej więcej roku wojna cenowo-marketingowa sprawiła, że oferta internetowa w naszym kraju wygląda już całkiem ciekawie. Szkoda tylko, że, przynajmniej jak do tej pory, operatorzy skupiają się bardziej na rywalizacji jakościowej, niż cenowej - skutkuje to wciąż stosunkowo wysokimi cenami dostępu.

Nowe oferty i promocje internetowe, które pojawiły się na polskim rynku w ostatnich miesiącach

Penetracja Internetu w Polsce
Sprawdź swoje łącze
Zapraszamy również do wzięcia udziału w dwóch naszych ankietach - w jednej będziecie mogli zabawić się w jasnowidzów i przewidzieć, kiedy możemy spodziewać się w Polsce "prawdziwego" broadbandu. Zadaniem drugiej ankiety jest określenie, z jakich łącz korzystają internauci - chcemy w ten sposób sprawdzić, jaki odsetek wśród naszych czytelników stanowią "szerokopasmowcy". Dla ułatwienia, polecamy wam dwa programy oraz dwie strony internetowe, umożliwiające łatwe i, jednocześnie, dokładne, zmierzenie szybkości łącza:
Kerio Network Monitor 2.1.1
Narzędzie przeznaczone do monitorowania połączeń internetowych oraz ruchu w sieci. Umożliwia administratorowi sieci sporządzanie różnego rodzaju statystyk ruchu, grafów, wykresów obrazujących ruch w sieci. Funkcjonowanie Kerio Network Monitor jest oparte na przechwytywaniu wszystkich pakietów w lokalnych segmentach sieci.
http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/1788/Kerio.Network.Monitor.2.1.1.html
Bandwith Monitor Extreme 2.1
Narzędzia pozwalające na monitorowanie ruchu i przepustowości połączenia internetowego. Umożliwia zbadanie, ile danych zostało wysłanych i jakie transfery zostały osiągnięte (w skali dziennej, tygodniowej i miesięcznej). Użytkownik ma możliwość przeglądania raportów z wykorzystania łącza (w formacie txt i csv).
http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2796/Bandwith.Monitor.Extreme.html
Speed Test:
http://www.continuum.com.pl/speedtest/
Your Speed:
Serwis oferuje możliwość zmierzenia szybkości, z jaką komputer łączy się z serwerami w wybranych krajach. Użytkownik ma możliwość określenia czasu trwania testu.
http://www.numion.com/YourSpeed/
PCPitstop
Serwis pozwala na zamierzenie zarówno prędkości pobierania danych (download), jak i ich wysyłania (upload). Jego zaletą jest również możliwość sprawdzenia, czy przyczyną wolnych transferów jest słaba wydajność łączą, czy może zła konfiguracja połączeń sieciowych.
http://www.pcpitstop.com/internet/default.asp
Poniżej prezentujemy skrócone opisy najpopularniejszych lub najciekawszych (naszym zdaniem) ofert "szerokopasmowych", dostępnych dla polskich internautów. Dla wygody czytelników, po kolei omawiamy oferty kolejnych operatorów - zestawienie wszystkich usług znaleźć można w dołączonej do tekstu tabelce.
Warto zaznaczyć, że zaprezentowaliśmy głównie oferty przygotowane z myślą o indywidualnych użytkownikach - większość operatorów udostępnia jednak całą gamę ofert przeznaczonych dla firm i instytucji. Mowa tu np. o DSL TP Telekomunikacji Polskiej czy Biznes DSL TeleNetu. Ze szczegółowego opisywania tych ofert z wiadomych względów jednak zrezygnowaliśmy.