Broadwell - Core M debiutuje na targach IFA

Nowe procesory Intela zadebiutowały oficjalnie na targach IFA. Według producenta, są on wydajniejsze o 50% od linii Haswell.

W Haswellach wykorzystany został 22 nm proces technologiczny - w przypadku Broadwell jest to 14 nm. Pozwoliło to zmniejszyć ich rozmiar o 50% w stosunku do Haswelli. Modele z tej linii to Core M 5Y70, Core M 5Y10a i Core M 5Y10, które taktowane są (odpowiednio) 1,1/0,8/0,8 GHz. W trybie Turbo osiągają one 2,6/2/2 GHz. Częstotliwość bazowa GPU wynosi 100 MHz. Do pracy pobierają 4,5 W mocy. Pozwala to na wydzielanie ciepła mniejszego o 60%, a co za tym idzie - chłodzenie może być pasywne i nie wymaga hałaśliwych wentylatorów. Dodatkowo pozwala to na dłuższą żywotność akumulatora.

Procesory Core M przeznaczone są przede wszystkim do większych urządzeń przenośnych, jak tablety czy zestawy 2 w 1. Wszystkie modele posiadają układ graficzny Intel HD 5300 oraz wsparcie dla DDR3L i LPDDR3. Podzespoły nie będą sprzedawanie oddzielnie, ale trafią do produkowanych urządzeń, znacznie podnosząc ich cenę - jeden procesor tego typu wyceniany jest na ok. tysiąc dolarów (ponad 3 tysiące złotych). Wiadomo już, że w okolicach grudniowych świąt na rynku pojawi się co najmniej dwadzieścia urządzeń używających Broadwell.