Broadwell kontra Skylake: różnice pomiędzy procesorami Intela następnych generacji

Broadwell kontra Skylake: co wiemy o Skylake?

Podczas wrześniowego Intel Developer Forum w San Francisco amerykańska firma zapowiedziała procesory o nazwie Skylake, czyli szóstą generację układów Core. W porównaniu do poprzedniej (wcześniej opisywanej rodziny Broadwell) zachowany zostanie ten sam 14-nanometrowy proces technologiczny. Oznacza to więc, że mamy do czynienia z chipami należącymi do grupy "Tock".

Skylake to nowa mikroarchitektura. Kirk Skaugen, starszy wiceprezes firmy Intel, zapowiedział, że w porównaniu do poprzedniej zaoferuje wyższą wydajność oraz efektywność energetyczną. Podczas targów IDF zapowiedział, że nowe układy trafią do masowej produkcji w II połowie 2015 roku. Kilka tygodni temu potwierdził, że wszystko idzie w dobrym kierunku, aby tak się stało.

Broadwell kontra Skylake: które procesory lepsze?

Patrząc z punktu technicznego, układy Skylake powinny być lepsze od Broadwell ponieważ produkowane są w tym samym procesie technologicznym, lecz korzystają z ulepszonej mikroarchitektury. Oznacza to, że wyposażone w nie przenośne komputery powinny pracować dłużej na baterii (lub tyle samo, lecz za to sam laptop będzie mógł być lżejszy) i zapewniać większą wydajność.

Oczywiście na konkretne wnioski należy poczekać do premiery układów i przeprowadzenia dokładnych testów. Co interesujące, Intel zamierza wprowadzić je na rynek w krótkim odstępie czasowym, więc niewykluczone, że konsumenci powstrzymają się od zakupu procesorów Broadwell czekając na Skylake. Warto tutaj jednak dodać, że pierwsze układy Skylake (nazwa kodowa Skylake-S) będą miały zablokowane mnożniki, więc raczej nie będą stanowić atrakcyjnej propozycji dla osób, którym zależy na możliwości ingerencji w parametry pracy CPU.

Na koniec ostania "mapa drogowa" Intela jaką udało nam się zdobyć:

"Mapa drogowa" Intela

"Mapa drogowa" Intela