Broadwell kontra Skylake: różnice pomiędzy procesorami Intela następnych generacji

W przyszłym roku na rynku powinny zagościć układy Core piątej i szóstej generacji. Mowa o 14-nanometrowych rodzinach Broadwell i Skylake. Sprawdźcie, co o nich wiemy.

Intel nadaje każdej rodzinie procesorów inne kodowe oznaczenie. W przeważającej części nie jest to tak oczywiste dla końcowego użytkownika, ponieważ każdy model procesora identyfikowany jest przez szereg liczb, tak jak np. Intel Core i5 4690K.

Jeżeli zamierzasz kupić teraz procesor do wyboru masz układy Haswell (czwarta generacja Intel Core) lub Ivy Bridge (trzecia generacja). Być może uda Ci się także znaleźć procesory drugiej generacji, czyli Sandy Bridge. To, z którą generacją układów Core i3, i5 i i7 masz do czynienia możesz łatwo sprawdzić po ich pierwszym numerze. Dla przykładu Core i5 4690K należy do czwartej generacji.

Zobacz również:

  • Karta graficzna Arc A370M bije RTX 3050 w wynikach wydajności

W tym artykule postaramy się pokazać różnice pomiędzy rodzinami procesorów Broadwell i Skylake, czyli piątą i szósta generacją Core.

Broadwell kontra Skylake: co to jest Broadwell?

Broadwell to nazwa piątej generacji rodziny procesorów Core. Obecnie desktopowe wersje układów nie, są jeszcze dostępne w sprzedaży. Ich premiera rynkowa została przesunięta z października 2014 roku na 2015 rok. W spekulacjach jako termin premiery wskazywany jest przełom lipca i sierpnia.

Obecnie jedynymi procesorami bazującymi na architekturze Broadwell, które pojawiły się na rynku są mobilne układy Core M instalowane w najnowszych laptopach. Najświeższym przykładem takiego urządzenia jest Asus Zenbook UX305.

Broadwell kontra Skylake: różnice pomiędzy procesorami Intela następnych generacji

Asus Zenbook UX305

"Tick" i "Tock" (czyli czyli po prostu tik-tak) to zasada, zgodnie z którą Intel od dawna wypuszcza procesory. Dla przypomnienia, "Tick" to obniżenie procesu technologicznego dostępnych obecnie na rynku procesorów, zaś "Tock" oznacza wprowadzenie nowej mikroarchitektury. Broadwell to układy "Tick", które korzystają z 14-nanometrowej architektury stanowiącej zapewniającej znaczący skok technologiczny w porównaniu do 22-nanometrowej architektury Haswell.

Przeprowadzka do 14-nanometrowego procesu technologicznego oznacza, że CPU jest fizycznie mniejszy. Oznacza to także, że układ przy takich samych zegarach jest mniej prądożerny. Biorąc to pod uwagę można oczekiwać, że procesory Broadwell będą bardziej energooszczędne i chłodniejsze niż ich odpowiedniki z rodziny Haswell. To zaś jest szczególnie ważna informacja dla producentów komputerów przenośnych, dla których cechy takie jak energooszczędność podzespołów oraz ilość generowanego przez nie ciepła są kluczowe przy projektowaniu sprzętu. Oczywiście w końcowym rozrachunku z zalet przejścia do 14-nanometrowego procesu technologicznego (mowa tutaj m.in. o znacznym, nawet 30-procentowym wydłużeniu czasu pracy na baterii) będą korzystać użytkownicy laptopów pracujących pod kontrolą układów Broadwell.

Broadwell kontra Skylake: różnice pomiędzy procesorami Intela następnych generacji

Broadwell kontra Haswell

Procesory desktopowe będą nazywane Broadwell Unlocked i Broadwell K. Przeznaczone będą dla użytkowników oczekujących większej wydajności. Segment Low-end zostanie zagospodarowany przez odświeżone chipy Haswell.

Odblokowane wersje będą oferowały grafikę Intel Iris Pro, czyli, jak do tej pory, najbardziej wydajny GPU zintegrowany z CPU. Jego użytkownicy będą mogli liczyć na odtwarzanie filmów w rozdzielczości 4K oraz obsługę gier w rozdzielczości 1080p.

Układy Broadwell będą korzystały z podstawki Socket 1150 i współpracowały z chipsetami z serii 9, w tym Z97 i H97.