Brother w kolorze na swoim

Brother, który skonstruował kilka udanych serii drukarek monochromatycznych, miał w ofercie lasery kolorowe z mechanizmami budowanymi przez innych. Po udanych próbach z modelami atramentowymi firma zdobyła się także na swój kolorowy laser.

Co ciekawe nie jest to konstrukcja czteroprzebiegowa, uchodząca za łatwiejszą w budowie, ale pełnokrwisty model jednobiegowy, w którym wszystkie kolory z palety CMYK są nakładane w jednym cyklu. Dzięki takiej organizacji mechanizm drukuje równie szybko bez względu na liczbę barw. U Brothera ta szybkość wynosi 20 stron na minutę.

Ukłon w stronę tradycji

Wśród fachowców mechanizm jaki wybrał Brother nazywa się tandemowy. To tradycyjne rozwiązanie, w którym kartka przesuwa się poziomo zbierając z pasa transferowego toner pochodzący z czterech obrazów w podstawowych kolorach. Takie usytuowanie umożliwia zbudowanie prostej drogi papieru wykorzystywanej do incyndentalnego drukowania na grubszych nośnikach. W Brotherach podajnik do tej ścieżki mieści 50 zwykłych kartek a typowa szuflada w dolnej części urządzenia pięć razy tyle. Fizyczna rozdzielczość druku wynosi 600 dpi, ale ze względu na możliwość regulowania intensywności koloru piksela, odpowiada ona binarnej 600x2400. Wszystkie modele mają własny procesor, kominikujący się z komputerem w języku PCL 6, porty USB i sieciowy oraz niewielki wyświetlacz LCD. Na tym kończa się wspólne cechy tej rodziny Brothera.

Z cyfrówki na laser?

Obie drukarki HL-4040CN i HL-4050CDN oraz część urządzeń wielofunkcyjnych (DCP-9045CDN, MFC-9440CN i MFC-9840CDW)mają gniazdo USB albo do drukowania pod kontrolą aparatu cyfrowego (PictBridge), albo do podłączenia pamięci flash, z której PDF-y i JPEG-i mogą być wydrukowane bez pomocy komputera (DirectPrint). Droższy model, HL-4050CDN, ma dodatkowo dupleks, port LPT, obsługuje BrotherScript - emulację PostScriptu tej firmy i ma możliwość podłaczenia następnego podajnika na 500 kartek.

Obustronnie

Poza drukowaniem w wymienionym tempie, kombajny wielofunkcyjne także kopiują, tylko nieco wolniej, 16 stron na minutę i mają niecodzienną możliwość samodzielnego wysyłania skanu na serwer FTP. Oczywiście wszystkie wyposażone są w porty sieciowe i szybkie USB, obsługują PLC 6 i BrotherScript 3. Dwa z nich DCP-9045CDN i MFC-9840CDW mają dupleks nie tylko drukarki, ale i skanera. Dzięki temu samodzielnie radzą sobie z kopiowaniem stosu dwustronnie zadrukowanych kartek. Ta dwójka jak i MFC-9440CN są wyposażone w gniazdo USB z PictBridge i DirectPrint, a najdroższy z nich, MFC-9840CDW, dodatkowo w Wi-Fi.

W kosztach eksploatacji należy uwzględnić wymianę tonerów kolorowych co 4000, czarnego co 5000 stron, bębnów co 17 i pasa transmisyjnego co 50 tysięcy kartek. Cen tej serii urządzeń jeszcze nie znamy.


Zobacz również