Browseback 1.1

Browseback to aplikacja przeznaczona dla osób, które regularnie korzystają z Internetu w celu wyszukiwania informacji. Za jej pomocą możliwe jest wizualne przeglądanie historii odwiedzonych stron.


Browseback to aplikacja przeznaczona dla osób, które regularnie

korzystają z Internetu w celu wyszukiwania informacji. Za jej pomocą

możliwe jest wizualne przeglądanie historii odwiedzonych stron.

Program kataloguje historię z wielu przeglądarek, takich jak Safari, Mozilla Firefox i Internet Explorer. Możliwe jest pełnotekstowe przeszukiwanie wcześniej odwiedzonych witryn, a także przewijanie archiwum miniatur reprezentujących poszczególne strony internetowe.

Konfigurowanie i interfejs

Program Browseback zapewnia wizualny interfejs do przeglądania odwiedzonych stron internetowych

Program Browseback zapewnia wizualny interfejs do przeglądania odwiedzonych stron internetowych

Po pierwszym uruchomieniu programu tworzony jest indeks przeglądanych stron. Proces ten może wymagać dłuższego czasu, jeśli wybrany zostanie szeroki zakres dat z historii. W moim przypadku proces indeksowania całej historii zajął praktycznie całą noc. Jednak utworzenie indeksu obejmującego tylko kilka ostatnich tygodni wymagało tylko kilku minut pracy programu.

Kolejne uruchomienia aplikacji odbywają się znacznie szybciej. Można również wybrać opcję otwierania programu Browseback w tle podczas logowania, dzięki czemu dostęp do historii jest znacznie wygodniejszy.

Program Browseback wyświetla trzy rzędy zawierające po 30 miniatur stron. Ich układ przypomina rozłożoną talię kart. Przesunięcie myszą nad wierszami powoduje rozsunięcie miniatur. Znajdujące się w środku przedstawia informacje o miniaturze strony, nad którą znajduje się kursor. Dostępne dane obejmują tytuł, adres URL i datę ostatniego dostępu. Przyciski nawigacyjne umożliwiają poruszanie się po całym indeksie.

Wpisanie zapytania w głównym polu wyszukiwania lub wprowadzenie zakresu dat powoduje wyświetlenie zbioru miniatur reprezentujących wyniki wyszukiwania. Po odnalezieniu szukanej strony wystarczy kliknąć jej miniaturę, aby wyświetlić aktualną wersję w domyślnej przeglądarce. Inne opcje obejmują przeglądanie, zapisywanie, drukowanie i wysyłanie zarchiwizowanej kopii pocztą e-mail. Program współpracuje tylko z niektórymi klientami poczty elektronicznej, takimi jak Microsoft Entourage, Apple Mail, Mailsmith firmy Bare Bones Software, Qualcomm Eudora i PowerMail firmy CTM Development.

Łyżka dziegciu

Niestety, program Browseback rejestruje jako oddzielne strony także wiele reklam internetowych, takich jak banery i ogłoszenia tekstowe w wyszukiwarce Google. Możliwe jest zredukowanie tych niepotrzebnych stron poprzez wykluczenie niektórych domen, ale jest to bardzo żmudny proces, szczególnie jeśli archiwum jest bardzo duże.

Rozbudowany, graficzny interfejs użytkownika i rozbudowany indeks wpływają negatywnie na wykorzystanie zasobów Macintosha. Dotyczy to szczególnie posiadaczy starszych komputerów z niewielką ilością pamięci, którzy mogą narzekać na spowolnienie działania systemu. W wielu przypadkach okazuje się, że program zajmuje znacznie więcej pamięci niż przeglądarki internetowe.

Mam także wątpliwości co do użyteczności programu dla większości użytkowników. Biorąc pod uwagę dostępność wielu wyszukiwarek internetowych, wyszukanie aktualnej wersji strony wymaga mniej więcej tyle samo czasu, co znalezienie zarchiwizowanej wersji w programie Browseback. Kolejną wadą jest fakt, że w celu utworzenia pliku PDF konieczne jest pobranie plików graficznych z oryginalnej witryny internetowej, gdyż ta aplikacja archiwizuje tylko tekst.

Kupić, nie kupić

Kiedy zakończyłem już podziwianie atrakcyjnego interfejsu graficznego tego programu, uznałem, że tak naprawdę nie potrzebuję oferowanych przez niego funkcji. Oczywiście mogę uzyskać dostęp do stron, które kiedyś odwiedziłem, ale jest to związane ze znacznym wykorzystaniem zasobów komputera. Program na pewno będzie jednak przydatny dla osób, które stale zaglądają do historii swojej przeglądarki internetowej.

Browseback 1.1

Za: Prosty w obsłudze interfejs graficzny, wyszukiwanie pełnotekstowe w historii internetowej wielu przeglądarek, zapisywanie stron w postaci plików PDF i wysyłanie ich pocztą e-mail.

Przeciw: Znaczne obciążenie zasobów komputera, współpraca tylko z niektórymi klientami pocztowymi, archiwizacja także reklam internetowych.

Producent: SmileOnMyMac

Kontakt: www.smileonmymac.com

Cena: 30 USD