Bruce Chizen: "Silverlight podzieli los Internet Explorera"

W tym samym czasie, ba! - na tej samej konferencji - dwa duże koncerny, Adobe i Microsoft, od jakiegoś czasu coraz mocniej ze sobą konkurujące, zaprezentowały nowe produkty związane z dystrybucją multimediów w Internecie. Bruce Chizen, szef pierwszej z wymienionych firm, powątpiewa jednak w to, czy gigant z Redmond dotrzyma słowa i zapewni kompatybilność swojego rozwiązania Silverlight z innymi platformami systemowymi niż Windows.

Silverlight, przypomnijmy, to wtyczka do przeglądarki internetowej, pozycjonowana jako konkurentka odtwarzacza Adobe Flash Player. Gigant z Redmond wprowadzając Silverlight stara się uszczknąć nieco udziałów w dynamicznie rozwijającym się rynku internetowego wideo. Obowiązującym standardem w tym segmencie jest bowiem Adobe Flash, który przez większość czasu w swojej 10-letniej historii kojarzony był głównie z grafiką i animacją, a od czasu popularyzacji serwisów wideo (YouTube, MySpace) jest główną platformą dostarczania mediów strumieniowych.

Bruce Chizen

Bruce Chizen

Microsoft zapowiada zgodność Silverlight z najpopularniejszymi przeglądarkami - Internet Explorerem, Firefoksem, Safari, itp. oraz działanie niezależnie od zainstalowanego na komputerze użytkownika OS. Bruce Chizen twierdzi inaczej: "Z historycznego punktu widzenia Microsoft nigdy nie okazywał zaangażowania w rozwijaniu rozwiązań wieloplatformowych". Jego zdaniem najlepszym tego przykładem są aplikacje Windows Media Player oraz Internet Explorer, nadal rozwijane w wersjach dla "okien", podczas gdy prace nad nowymi wydaniami dla Mac OS X wstrzymano. Chizen zasugerował również, iż podobny los czeka Silverlight.

"Nawet jeśli Microsoft twierdzi, że Silverlight będzie wieloplatformowy, a być może jego pierwsza wersja będzie taka w rzeczywistości, nie jestem pewien, czy nasi klienci lub użytkownicy którzy zdecydują się na korzystanie z tego rozwiązania, będą mieć pewność, że Microsoft będzie już zawsze świadczył wsparcie dla wielu platform", uważa szef Adobe.

Adobe Media Player ma być odpowiedzią na stale zmieniające sie realia rynkowe - ów programowy odtwarzacz wideo (pierwsza tego typu aplikacja w portfolio Adobe) dzięki obsłudze DRM oraz reklam to ukłon w stronę użytkowników i firm chcących czerpać dochody z umieszczanych w Sieci multimediów. Chizen jest pewien wyższości tej aplikacji nad propozycją Microsoftu, powstrzymuje się jednak przed niedoszacowaniem potencjału firmy z Redmond: "Microsoft to firma o wartości 50 miliardów dolarów zajmująca pozycję monopolisty na rynku oprogramowania. Traktuję ją bardzo poważnie".