Bruce Lee i spółka

Leksykon "Od Bruce'a Lee do Van Damme'a" przeznaczony jest dla miłośników dalekowschodnich sztuk walki.

Leksykon "Od Bruce'a Lee do Van Damme'a" przeznaczony jest głównie dla miłośników dalekowschodnich sztuk walki.

Jednak każdy zagorzały kinoman znajdzie tam wiele interesujących informacji. Program już od początku sprawia dobre wrażenie. Ładna oprawa graficzna i wygodna obsługa zachęcają do dokładniejszego zaznajomienia się z zawartością leksykonu. Został on podzielony na sześć działów: Filmy, Słownik, Historia kung-fu, Historia filmu, Bruce Lee oraz Galeria. Możemy więc poznać dokładną biografię największego gwiazdora filmów karate, zaznajomić się z historią kung-fu i narodzinami przemysłu filmów sztuk walki w Hongkongu. Możemy również przeczytać streszczenia wszystkich filmów zawartych w leksykonie.

Bruce Lee i spółka
Do niewątpliwych zalet programu należy ogromna ilość materiału filmowego - w sumie 65 minut. Oprócz bogatego zbioru filmów możemy także oglądać kolekcje zdjęć, plakatów oraz... okładek kaset wideo, co przestaje dziwić, gdy uświadomimy sobie, że większość filmów karate jest dostępna jedynie w wypożyczalniach.

Można mieć drobne zastrzeżenia co do doboru materiału znajdującego się w leksykonie. Brakuje szerszego omówienia sztuk i sportów walki wywodzących się z Japonii i Okinawy, czyli m.in. karate, judo, ju-jitsu itd. Dwie linijki na temat aikido to stanowczo zbyt mało. Twórcy programu wyraźnie skoncentrowali się na sztukach walki kryjących się za ogólną nazwą kung-fu, czyli pochodzących w głównej mierze z Chin.

Również obsługa programu nie zawsze jest intuicyjna. Dotyczy to głównie przycisków służących do poruszania się po leksykonie, efekty ich działania bywają zaskakujące.

Program nie ma wielkich wymagań sprzętowych: wystarczy 486 z 16MB RAM, karta dźwiękowa i napęd CD 4x, jednak do przyjemnej pracy z programem, bez uciążliwego oczekiwania na np. przewinięcie listy filmów, powinniśmy posiadać P120 z 32 MB RAM.