Bryce 4


Zrenderuj mi to

Funkcja ray-tracingu w aplikacji Bryce jest bardzo silna, czego efektem jest niewiarygodnie realistyczna sceneria. Z kolei na starszych Power Macach cały proces renderingu przebiega bardzo wolno. Jeśli chcemy stworzyć sensowną animację, musimy mieć komputer typu G3. Renderowanie QuickTimowego filmu o długości 50 klatek (320 x 240 pikseli) zajęło nowemu G3 siedemdziesiąt minut, gdy Macintosh 604 potrzebował na to aż dziewięć godzin.

Na szczęście Bryce ma kilka funkcji przyspieszających renderowanie. Nowością w czwartej wersji programu jest tzw. rendering brush, dzięki któremu możemy renderować wybrane fragmenty sceny, malując po nich wirtualnym pędzlem.

Następną oszczędzającą czas funkcją jest nano preview. Pozwala na tworzenie szybkich wersji minianimacji. Aplikacja, oprócz prezentacji aktualnej animacji, wyświetla kolejne klatki, dzięki czemu jest możliwy rendering każdej sceny z osobna. Podgląd nano preview działa w miarę sprawnie nawet na komputerach starszych generacji.

Podstawowe narzędzia do animacji, nie zmieniły się w nowej wersji programu. Tworzenie ruchu nie jest zadaniem skomplikowanym: podczas przemieszczania kamery lub obiektów program zachowuje kolejne klatki, można je również samodzielnie dodawać. Narzędzia Bryce'a kryją w sobie wiele możliwości: aplikacja pozwala animować niemalże każdy fragment ruchu kamery lub obiektu, edytować ścieżki ruchu w środku sceny albo w funkcji Motion Lab.

Nie zmieniły się w porównaniu z poprzednią wersją narzędzia przeznaczone do generowania tekstur. Nie należy jednak narzekać, gdyż Bryce od dawna ma opinię programu, w którym funkcje te działają sprawnie i efektywnie. W aplikacji mamy dostęp do kilkudziesięciu realistycznych tekstur, istnieje także możliwość stworzenia własnych modeli.

Rada Macworlda Bryce 3D, w którym po raz pierwszy pojawiła się możliwość animacji i szybki rendering, był programem różniącym się istotnie od wersji poprzednich. Bryce 4 nie wnosi już tak rewolucyjnych zmian. Użytkownicy zadowoleni będą na pewno z funkcji, takich jak nano-preview i rozszerzonych możliwości eksport/import. Jednak poza funkcją SkyLab, nie wprowadzono w nim większych zmian, Bryce 4 jest silnym i łatwym w użyciu programem do tworzenia kompozycji przestrzennych i animacji.