Bryce 4

Wygodny, intuicyjny interfejs, silne funkcje generowania tekstur i dobry rendering sprawiły, że Bryce'a z powodzeniem zaczęli wykorzystywać zawodowcy.


Wygodny, intuicyjny interfejs, silne funkcje generowania tekstur i dobry rendering sprawiły, że Bryce'a z powodzeniem zaczęli wykorzystywać zawodowcy.

Początki Bryce'a były dość skromne. Program przeznaczono raczej dla użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z grafiką 3D niż dla profesjonalistów. Okazało się jednak, że wygodny, intuicyjny interfejs, silne funkcje generowania tekstur i dobry rendering sprawiły, że Bryce'a z powodzeniem zaczęli wykorzystywać zawodowcy. Wersja 4 aplikacji nie przynosi rewolucyjnych zmian, oferuje jednak wiele udogodnień i nowych funkcji, które powinny zadowolić wszystkich użytkowników programu.

W roli demiurga

Bryce 4
Bryce 4 pozwala tworzyć realistyczne (jeśli ktoś lubi, mogą być nawet surrealistyczne) krajobrazy i animacje, przy stosunkowo małym nakładzie pracy. Wystarczy wybrać odpowiedni teren i rodzaj nieba, użyć tekstury kamienia i już mamy wpadającą w oko scenkę górską. Można także ustawić funkcję animacji: ruchome obiekty będziemy podziwiać z wirtualnej kamery, która przelatuje nad stworzonym przez nas terenem. Program zrobiono z wyobraźnią; interfejs, choć wygląda nieco dziwacznie, kryje naprawdę wielkie możliwości.

W poprzedniej wersji programu, Bryce 3, wprowadzono możliwość animacji i szybszy rendering. Bryce 4 tworzono z myślą o profesjonalnych użytkownikach, dodano funkcje typu import/export (jest możliwe sprowadzanie scen i obiektów z aplikacji LightWave 3D). Aby stworzyć obraz prawdziwego terenu, program pozwala wykorzystywać mapy geologiczne USA. Bogate możliwości eksportowe umożliwiają przesyłanie krajobrazów w kilku popularnych formatach 3D.

Oprócz błękitnego nieba

...potrzeba jeszcze dobrego edytora. Nowy Sky Lab oferuje wspaniałą kontrolę przy tworzeniu takich elementów, jak słońce, księżyc, chmury itd. Na nieboskłonie można umieszczać mgławice i komety; zmieniać fazy księżyca, określać przejrzystość powietrza, dowolnie kształtować aurę miejsca. Okno podglądu pozwala zobaczyć zrenderowane efekty zarówno w tworzonej scenie, jak i na tle neutralnym.

W nowej wersji Bryce'a dodano kilka funkcji do edytora terenu. W menu typu pop-up użytkownik może wybrać dowolny jego rodzaj (np. wzgórza, zbocze wulkanu) i tworzyć własną strukturę. Niezwykle wygodna jest nowa funkcja, dzięki której następuje automatyczna likwidacja "szwów" między sąsiadującymi ze sobą różnymi rodzajami terenów. Jest także możliwe stosowanie filtrów Photoshopa. Bryce jest sprzedawany z wybranymi filtrami KPT3.