Brytyjska Straż Graniczna może przeszukać twój telefon

Wjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą się liczyć z tym, że tamtejsza Straż Graniczna może sprawdzić zawartość ich telefonu komórkowego. Większość danych z urządzenia może zostać skopiowana. Turysta nie musi nawet być podejrzewany o popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa.

Brytyjska Straż Graniczna może przeszukać twój telefon

Brytyjska Straż Graniczna może przeszukać twój telefon

To szokująca wiadomość dla osób ceniących swoją prywatność. Brytyjska Straż Graniczna może skopiować dane z telefonu komórkowego dowolnej osoby wjeżdżającej do Zjednoczonego Królestwa. Działając w oparciu o prawa związane z walką z terroryzmem (Terrorism Act 2000), tamtejsze służby nie muszą nawet podawać powodu, dla którego sprawdzą zawartość telefonu komórkowego. Turysta nie musi nawet być podejrzewany o jakąkolwiek nielegalną działalność.

Skopiowane dane mogą natomiast być przetrzymywane „tak długo, jak to jest konieczne”. W kręgu zainteresowań brytyjskich służb znajduje się historia wykonywanych połączeń, książka adresowa, zdjęcia i lista osób, z którymi wymieniamy wiadomości tekstowe lub e-maile. Jedynie zawartość dwóch ostatnich pozostaje nietykalna bez nakazu sądowego.

Z wstępnych danych wynika, że co roku brytyjska Straż Graniczna zatrzymuje około 60 tysięcy osób wjeżdżających do Zjednoczonego Królestwa. Nie wiadomo natomiast w ilu przypadkach kopiowane są dane z telefonów komórkowych. Warto jednak zaznaczyć, że mniej praw ma nawet tamtejsza policja. O ile może ona zatrzymać dowolnego człowieka, to zawartość jego telefonu komórkowego pozostaje nietykalna, o ile nie jest podejrzewany o konkretne działania będące w sprzeczności z prawem.

W sprawie podobnych przepisów obowiązujących w Polsce skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Straży Granicznej. Tekst zostanie zaktualizowany, kiedy tylko otrzymamy wypowiedź w tej sprawie.