Brytyjska armia powołuje "Facebook Warriors"

Władze wojskowe Wielkiej Brytanii zdecydowały się na stworzenie specjalnej jednostki - oficjalna jej nazwa to "77. batalion", ale wszyscy nazywają ją zgodnie z przeznaczeniem i celem powstania: "Facebook Warriors".

Jak sugeruje to nieoficjalna nazwa, mają oni zajmować się walką w cyberprzestrzeni, głównie na portalach społecznościowych. Ich zadaniem będzie nie tylko wyszukiwanie propagandy terrorystów (np. z ISIS), ale także i rozpowszechnianie własnych informacji oraz materiałów dotyczących działań globalnych. Jednostka ta ma być gotowa do akcji w kwietniu, a w jej skład wejdzie 1500 osób, wliczając w to dziennikarzy oraz ludzi mających doświadczenie w takich działaniach jak np. prowadzenie "fanpage" czy blogów. Oczywiście nie jest to pierwszy oddział tego typu - wojsko Izraela od dawna ma swoich ludzi ds Twittera, FB i innych sieci społecznościowych, podobnie jak sporo innych krajów świata. Według oficjalnych źródeł nie ma jednak oddziału z tak dużą ilością osób zaangażowanych konkretnie w social medial.

Brytyjska armia powołuje "Facebook Warriors"

Co ciekawe, 77. batalion działał już kiedyś w strukturach armii Wielkiej Brytanii. Było to w latach 1942-1945, a dowodził nim generał major Orde Winate, pionier niekonwencjonalnych metod walki z wrogiem. Jego oddział operował partyzancko na tyłach okupowanych przez Cesarstwo Japonii terenów Birmy. "Facebook Warriors" mają również działać niekonwencjonalnie, a ich działanie obejmie co najmniej trzydzieści sieci społecznościowych na świecie.