Brytyjskie władze nie przepadają za open source

Jak wynika z najnowszych badań FLOSSpols, brytyjskie władze lokalne używają oprogramowania open source o wiele rzadziej niż władze w innych krajach Europy. W Wielkiej Brytanii z otwartego oprogramowania korzysta zaledwie 32% lokalnych instytucji, podczas gdy we Francji jest to 71%, 68% w Niemczech i 55% w Holandii.

Wstępne wyniki badania FLOSSpols (Free/Libre/Open Source Software: Policy Support), przeprowadzone przez Maastricht Economic Research Institute on Innovation and Technology (MERIT), oparte zostały na analizie odpowiedzi udzielonych przez 371 respondentów.

Pełny raport, na który złożą się ankiety przeprowadzone na grupie 750 respondentów, opublikowany zostanie pod koniec lutego. Już ze wstępnych analiz wynika jednak, że brytyjskie władze lokalne, w odróżnieniu od władz większości krajów europejskich, nie zauważyły jeszcze, bądź też nie doceniły, możliwości i perspektyw, oferowanych przez otwarte oprogramowanie.

Podobnie sytuacja wygląda w sektorze prywatnych przedsiebiorstw. Kadra zarządzająca większości z nich wciąż podchodzi do systemu Linux i oprogramowania open source z dużą rezerwą. Przeszkodę w migracji stanowią - według nich - trudności w zdobyciu odpowiedniego oprogramowania, konieczność dodatkowego przeszkolenia pracowników, słaba integracja poszczególnych komponentów, czy też aplikacji open source, a także brak odpowiedniego wsparcia technicznego.


Zobacz również