Brzmienie w idealnym formacie

Walka formatów audio o palmę pierwszeństwa rozgorzała na dobre. DVD-Audio czy SACD. Test modeli: SONY DVP NS700V, PHILIPS SACD1000, PANASONIC DVD-RA71, DENON DVD-1600.


Walka formatów audio o palmę pierwszeństwa rozgorzała na dobre. Do niedawna toczyła się na płaszczyźnie teoretycznej, w sklepach bowiem nie mieliśmy okazji nabyć najnowszych odtwarzaczy zdolnych do odgrywania krążków DVD-Audio czy SACD. Teraz to się zmieniło.

Jedyną okazją do porównań były salony wystaw, gdzie prezentowano high-endowe, prototypowe modele za dziesiątki tysięcy złotych. Teraz sytuacja uległa zmianie, a odtwarzacz DVD--Audio czy SACD kupimy już mniej więcej za 2000 zł. Na szczęście maszyny te to urządzenia uniwersalne, pozwalające także na odczyt płyt DVD-Video czy CD-Audio. Piszę na szczęście, wciąż bowiem na rynku ze świecą szukać nagrań audio na krążkach gęstego zapisu. Jeśli nawet płyty tego typu coraz licznej występują w katalogach koncernów fonograficznych, to ich zakup w sklepach graniczy wręcz z cudem.

Odtwarzacze jednak coraz liczniej wyposażane są w stosowne dekodery i czytniki, dlatego postanowiliśmy przetestować po dwóch przedstawicieli "nowej gwardii". W szranki stanęły modele pod banderą DVD-Audio i SACD. Także przyjęty przez nas brak zakresu cenowego miał pokazać, czy modele za 2000 zł mogą się mierzyć z produktami ponaddwukrotnie droższymi? Zapraszam zatem do lektury, która - mam nadzieję - pomoże w trudnym wyborze.

SONY DVP NS700V

700-tka jest jednym z dwóch nowych odtwarzaczy DVD firmy Sony, które mają być łącznikiem pomiędzy kilkoma różnymi formatami zapisu materiału audio-wideo. Urządzenie czyta płyty CD-Audio, nagrywalne CD-R i CD-RW, krążki DVD-Video oraz SACD. Z oczywistych względów (niezorientowanym wyjaśniam, że Sony podobnie jak Philips promuje format Super Audio CD, a nie konkurencyjny DVD-Audio) player nie akceptuje płyt DVD-Audio. Jak więc widać, nowy odtwarzacz japońskiego giganta czyta prawie wszystko. Prawie, bo zabrakło możliwości odgrywania plików MP3. Prawdopodobnie to także budzi obawy koncernu o ewentualne piractwo związane ze swobodą dostępu do komputerowych plików.

NS700V jest modelem przełomowym dla Sony, z tego względu że jako pierwszy odtwarzacz DVD w cenie ok. 2000 zł oferuje wielokanałowe odtwarzanie nagrań zapisanych w formacie SACD. Jest to umiejętność rzadka. Dla porównania dodam, że prezentowany także w naszym teście model Philipsa, który był pierwszym urządzeniem tej firmy obsługującym wielokanałowe SACD, kosztuje ok. 6000 zł. Pomijam, oczywiście, różnice w jakości użytych komponentów, a zwracam jedynie uwagę na obsługę wielokanałowych formatów.