Brzmienie z blaskiem

X-Fi to nowe Sound Blastery, którymi Creative chce zdobyć serca graczy, muzyków i miłośników kina domowego. Przetestowaliśmy dwa spośród 4 dostępnych modeli - najtańszy X-Fi Xtreme Music oraz najdroższy X-Fi Elite Pro. Wbrew temu co przeczytacie w większości publikacji na temat nowych kart Creative'a, moim zdaniem X-Fi nie jest żadnym przełomem w dziedzinie dźwięku PC. Nie oznacza to jednak, że karty są przeciętne - zdecydowanie nie są. Nie wnoszą nowej jakości, lecz sensownie wykorzystują ogromną moc obliczeniową nowego procesora audio i poprawiają brzmienie muzyki zapisanej ze słabą jakością.

O technologiach wykorzystanych w nowych kartach dźwiękowych serii X-Fi pisaliśmy szczegółowo w artykule X-Fi - Sound Blaster potężny jak nigdy. Firma poświęciła kilka lat pracy na przygotowanie nowego procesora dźwięku, następcy udanych Audigy i Audigy2. Creative twierdzi, że X-Fi nie jest kolejnym układem AudigyX, w którym poprawiono kilka chwytliwych reklamowo parametrów i zmieniono opakowanie na jeszcze bardziej przyciągające wzrok. Mają rację. Rzeczywiście procesor jest imponujący i ma możliwości, które obecnie są tylko częściowo wykorzystane.

P4 się chowa

Porównanie parametrów procesora X-Fi oraz innych mikroprocesorów

Porównanie parametrów procesora X-Fi oraz innych mikroprocesorów

X-Fi to układ CMOS wykonany w procesie technologicznym 0,13 mikrona. W efekcie jest mniejszy i bardziej energooszczędny niż poprzednik. Zasilany jest napięciem 1,2 V. Taktowanie procesora to 400 MHz, a wydajność przekracza 10000 MIPS. W porównaniu z Audigy, który dysponuje mocą 434 MIPS, to wzrost 24-krotny!

Układ X-Fi jest zbudowany z czterech subprocesorów mogących działać niezależnie. Procesor DSP (nazwany X-Fi Quarter DSP) może się jednocześnie zajmować czterema wątkami i został wyposażony w dwie jednostki wykonawcze SIMD. Operacje przeprowadzane są na jednostkach stało- i zmiennoprzecinkowych. Creative zarzucił poprzednią architekturę i utworzył X-Fi od podstaw na zupełnie nowych zasadach. Trzonem układu jest architektura nazwana Audio Ring. Ma ona spowodować, ze procesor optymalnie będzie realizować zadania różnych aplikacji audio, począwszy od programów związanych z rozrywką, przez tworzenie muzyki, a na grach kończąc. Każda z jednostek odpowiedzialnych za określone działania na sygnale audio może podjąć zadanie bezpośrednio, nie czekając na zakończenie wcześniejszego etapu obróbki dźwięku przez inną z jednostek. Pakiety nagrania, którego obróbka trwa, mogą być przesyłane w obrębie Audio Ring w dowolnych kierunkach. Możliwe jest przepuszczenie przez "krąg dźwiękowy" do 4096 kanałów audio. Interfejs SDRAM pozwala procesorowi X-Fi na wykorzystanie znacznie większej przepustowości niż może zaoferować szyna PCI.

Pudełko najtańszej wersji X-Fi - Xtreme Music

Pudełko najtańszej wersji X-Fi - Xtreme Music


Zobacz również