Brzydkie słowo "BitTorrent"

Co może mieć wspólnego wyraz "BitTorrent" z wulgaryzmami i porno? Okazuje się, że sporo - przynajmniej wg Google.

Słowo "BitTorrent" trafiło na "czarną listę" zwrotów nie wyświetlanych w wyszukiwarce z aktywnym trybem wyszukiwania dynamicznego, powiększając listę słów, których nie lubi Google Instant.

Dzięki Google Instant użytkownik już w chwili wpisania pierwszych znaków w pasku wyszukiwania otrzymuje nie tylko sugestie pełnych słów, które mógłby wpisać, ale i wyniki wyszukiwania. Google automatycznie wyświetla wyniki najczęściej wyszukiwanych haseł zaczynających się na wpisywane litery. Stosowny algorytm, w oparciu o bazę haseł najczęściej wpisywanych przez innych internautów, przewiduje dalszą część zapytania.

W wypadku określonych wyrazów nie następuje jednak autouzupełnianie ani dynamiczne wyświetlanie wyników. Przykładowo, jeśli wpiszemy słowo "porn", rezultaty z odnośnikami do stron dla dorosłych nie zostaną zaserwowane - użytkownik będzie musiał wcisnąć w tym celu przycisk "Enter". Tak samo dzieje się, gdy wpiszemy w wyszukiwarce "bitt" - żadne wyniki z linkami do stron nie zostaną wyświetlone w trakcie wpisywania hasła. To ostatnie nastąpi do dopiero w momencie, gdy wpiszemy cały wyraz bittorrent (czyżby Google zrozumiało, że na tym etapie już nic nie powstrzyma użytkownika przed odwiedzeniem serwisu P2P?).

Oprócz BitTorrenta na cenzurowanym znalazły się też frazy RapidShare i MegaUpload, a więc wyrażenia kojarzone z piractwem internetowym. Co ciekawe, gdy wpiszemy w wyszukiwarce "the p" (jak The Pirate Bay), pasek wyświetli zgodną z naszymi oczekiwaniami podpowiedź i wyniki.

Problem w tym, że BitTorrent to nie tylko usługa umożliwiająca wymianę pirackimi plikami, ale przede wszystkim protokół wymiany danych. Google arbitralnie ograniczyło możliwość wyszukiwania stron związanych z hasłem "BitTorrent", nie zważając na zgodne z prawem zastosowania tej technologii. Poza tym, jest to też nazwa firmy.

Próby schowania pirackich materiałów w wyszukiwarce wydają się być równie bezcelowe, jak próby wyeliminowania samego piractwa.