Budka Suflera kończy działalność. Winny jest internet i piraci

Po 40 latach istnienia polski zespół Budka Suflera postanowił zakończyć działalność. Jego członkowie w osobach Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipko nie pozostawiają złudzeń, co jest przyczyną takiej decyzji. Wszystko rozchodzi się o niską sprzedaż płyt, której winny jest internet i piractwo komputerowe.

O planach zakończenia działalności Budki Suflera członkowie zespołu mówili już w styczniu tego roku. Wspominali wtedy, że trasa koncertowa na 40-lecie istnienia grupy to bardzo dobry moment, żeby pożegnać się z fanami. Dzisiaj pojawił się jednak wywiad z muzykami na łamach serwisu lublin.gazeta.pl, gdzie Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko podali prawdziwy powód swojej decyzji. Okazuje się, że winą za koniec istnienia zespołu obarczony został internet.

Budka Suflera założona w 1974 roku w Lublinie to zespół słuchany przez wiele pokoleń Polaków, którego płyty w przeszłości były prawdziwymi sprzedażowymi hitami. Muzycy nie są jednak zadowoleni ze sprzedaży swoich krążków w obecnych czasach. Uznali, że winą za niską sprzedaż płyt można obarczyć internet, przez co tytuł Złotej Płyty dostają albumy sprzedane w zaledwie 15 tysiącach egzemplarzy. Muzycy czują się “ograbiani przez internet, czyli przez cudo techniki”.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe sieci VPN 2021
  • Sztuczna inteligencja dokończyła Dziesiątą Symfonię Beethovena
Budka Suflera kończy działalność. Winny jest internet i piraci

Warto jednak zauważyć, że Budka Suflera ostatnią płytę wydała w 2009 roku, czyli aż pięć lat temu. Od tego czasu nie pojawił się żaden nowy album, więc trudno oczekiwać utrzymania się sprzedaży na stałym poziomie. Zespół jednak wprowadził przy tym swoje utwory do serwisów streamingowych z których czerpie zyski, a ze względu na swoją popularność jest w stanie sprzedawać bilety na swoje koncerty po naprawdę wysokich cenach.