Budowanie dla biznesu

Borland C++ Builder to środowisko do tworzenia zaawansowanych aplikacji biznesowych i dużych systemów informatycznych. Każdy początkujący programista powinien jednak poznać przynajmniej wersję Personal.

Borland C++ Builder to środowisko do tworzenia zaawansowanych aplikacji biznesowych i dużych systemów informatycznych. Każdy początkujący programista powinien jednak poznać przynajmniej wersję Personal.

Budowanie dla biznesu

Główne okno projektu do złudzenia przypomina środowisko Delphi.

Borland C++ Builder 6 to produkt nie najnowszy, bo pochodzi z 2002 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w ofercie narzędzi programistycznych firmy Borland, a C++ Builder pozostaje wciąż w wersji 6. Nie oznacza to, że jest przestarzały, przeciwnie: pozostał jednym z najlepszych środowisk programistycznych do tworzenia klasycznych aplikacji do Windows. Mówiąc "klasycznych", mamy na myśli "niezwiązanych z .NET". Nie sposób nie zauważyć, że większość nowych produktów Borlanda to narzędzia mocno związane z technologią .NET. Zapewne w przyszłości w ofercie Borlanda pojawi się np. C++ Builder.NET, być może upodabniając się bardziej do C# Builder niż do Delphi. Wróćmy jednak do możliwości wciąż sprzedawanej wersji 6.

Borland C++ Builder 6 dostępny jest w czterech wersjach. Bezpłatna Personal, którą można znaleźć na naszych krążkach, przeznaczona jest w praktyce wyłącznie do nauki, gdyż tworzone za jej pomocą aplikacje nie mogą być rozpowszechniane ani sprzedawane. Wersja Professional prawdopodobne okaże się wystarczająca do większości projektów, ale jest też Enterprise, zawierająca narzędzia do tworzenia ogromnych, rozproszonych projektów: BiznSnap, DataSnap i WebSnap. Nie można zapomnieć o ostatniej odmianie C++ Builder 6, czyli tzw. Mobile Edition, przygotowanej specjalnie z myślą o tworzeniu oprogramowania do urządzeń przenośnych.

Budowanie dla biznesu

Borland C++ Builder 6 - porównanie wersji

Z narzędzi, które pojawiły się w 6. wersji C++ Buildera, należy przede wszystkim wymienić pełną obsługę XML, SOAP i WSDL. Środowisko świetnie nadaje się do tworzenia aplikacji działających w sieci, współpracujących z różnymi typami danych i różnymi rodzajami baz danych - MySQL, dBase, Paradox, Access czy InterBase. Specyficznym rozwiązaniem firmy Borland jest biblioteka CLX. Tworzone za jej pomocą rozwiązania można łatwo przenosić na różne platformy (głównie z Windows do Linuksa i odwrotnie).

Borland C++ Builder 6 można - na pierwszy rzut oka - określić jako Delphi do języka C++. Rzeczywiście, środowisko projektowania aplikacji wygląda niemal identycznie: wizualny edytor okien dialogowych, palety komponentów, listy właściwości i zdarzeń dla komponentów użytych w aplikacji. Osoba znająca środowisko Borland Delphi, a potrafiąca programować w C++, bez trudu rozpocznie tworzenie programów w C++ Builder. Umożliwia on jednak znacznie więcej niż układanie komponentów w oknie aplikacji.

Budowanie dla biznesu

Tworzenie połączenia z bazą danych.

Borland C++ Builder 6 może się okazać dobry do nauki programowania w C++. Nawet najprostsze algorytmy i pierwsze wprawki w pisaniu programów obudujesz za pomocą C++ Buildera ładnym interfejsem, pomocą kontekstową itd. Wiele takich prostych wprawek programistycznych zostało rozpowszechnionych jako aplikacje freeware i funkcjonuje na komputerach setek użytkowników. Osoby chcące poznać tajniki programowania aplikacji do Windows w C++ powinny jednak sięgnąć także po mniej wizualne środowiska projektowe, np. produkty Microsoftu, które niejako wymagają od programisty rzetelnej wiedzy o tworzeniu aplikacji od podstaw, a pozostając w kręgu produktów Borlanda - po C++ Builder X (również jest bezpłatna wersja Personal).

Przyjrzyjmy się bliżej zaawansowanym narzędziom C++ Buildera 6. Jedną z ciekawszych właściwości tego środowiska, a bardzo istotną, jest pełna obsługa dokumentów w formacie XML. Jak łatwo się przekonać, przygotowanie aplikacji, która odczytuje dokumenty XML, jest w C++ Builderze 6 naprawdę proste. Programista rozpoczynający pracę z nim może w ciągu jednego wieczoru napisać funkcjonalny program wyświetlający zawartość, powiedzmy, kanałów RSS dostępnych na różnych stronach WWW.

Zaawansowana obsługa XML nie po to została przygotowana, aby tworzyć proste programy narzędziowe. Narzędzie BizSnap do tworzenia aplikacji korzystających z serwerów aplikacji, a łączących się z nimi za pomocą standardu Web Services, wykorzystuje protokół SOAP, w którym dane przesyłane są właśnie w postaci XML. BizSnap służy do budowy dużych aplikacji działających w modelu trójwarstwowym: aplikacja kliencka - Web Service - serwer aplikacji. Korzystając z BizSnap, można tworzyć nie tylko kompletne rozwiązania, ale co ważniejsze, integrować nowe oprogramowanie z istniejącymi systemami.

Budowanie dla biznesu

Diagramy pozwalaja szybko zorientować się we wzajemnych zależnościach komponentów.

Nadzwyczaj ważnym narzędziem Borland C++ Buildera 6 jest WebSnap, przeznaczony do tworzenia aplikacji internetowych, widocznych dla użytkownika jako strony WWW . Nietrudno się domyślić, że za kolorowymi stronami dzisiejszych serwisów WWW stoją zaawansowane aplikacje, często łączące się z większymi systemami informatycznymi (jak choćby w przypadku bankowości internetowej i zaawansowanego handlu elektronicznego). W C++ Builderze 6 znajdziesz narzędzia do automatycznego generowania stron WWW, przetwarzania danych w formacie XML, współpracy aplikacji z serwerem WWW . Trzecim sztandarowym narzędziem C++ Buildera 6 jest DataSnap, przeznaczony przede wszystkim do tworzenia oprogramowania udostępniającego zasoby baz danych różnym typom aplikacji klienckich (w tym aplikacjom widocznym jako strony WWW) i usługom Web Services. Połączenie z bazą danych może być realizowane na różne sposoby: od SOAP/XML aż do zwykłego TCP/IP. Lista obsługiwanych baz danych jest imponująca: od gigantów typu Oracle, Sybase czy SQL Server Microsoftu, poprzez własne rozwiązanie firmy Borland - Interbase, aż po niesłychanie popularny MySQL.

Budowanie dla biznesu

C++ Builder 6 oferuje pełną obsługę dokumentów XML.

Borland C++ Builder 6 nie jest pozbawiony wad. Użytkownicy wytykają przede wszystkim zbyt duże podobieństwo do Borland Delphi. Ich zdaniem, zwłaszcza niektóre komponenty wydają się przeniesione wprost z Delphi i mają rażące dla programujących w C++ naleciałości, zwane pascalizmami. Nie wszystkie tego typu uwagi należy brać poważnie, często wynikają po prostu z przyzwyczajeń programistów. Szkoda, że nowe odsłony Buildera nie pojawiają się tak często, jak Borland Delphi, ale Borland C++ Builder 6 to wciąż świetne środowisko dla programistów wybierających C++, na pewno zorientowane na tworzenie określonych rodzajów oprogramowania, zwłaszcza dużych projektów opartych na bazach danych, z modułami klienckimi i administracyjnymi, a obecnie - wykorzystujących technologię Web Services. Jeśli zamierzasz napisać w C++ np. grę komputerową, lepiej wybierz Visual C++ Microsoftu. Wizualne narzędzia Borlanda i zestawy komponentów nie na wiele się w tym wypadku zdadzą, a obsługa różnych systemów bazodanowych czy technologii Web Services okaże się po prostu zbyteczna.

Na koniec ciekawostka: twórcy Borland C++ Builder 6 ukryli w programie tzw. Easter Egg, czyli mały dowcip. Uruchom C++ Builder 6 i wybierz z menu Help | Abort. Teraz włącz klawisz [CapsLock], naciśnij [Alt] i wpisz TEAM. Ujrzysz listę twórców programu.