Budżetowy chipset AMD 785G

AMD zaprezentowało nowy chipset dla płyt głównych. Zapowiadany od kilku miesięcy układ nosi oznaczenie 785G i - jak przekonuje producent - oferuje większą wydajność w zakresie obsługi wideo w rozdzielczości HD.

Ranking produktów PC World - płyty główne AMD

Chipset, następca układu 780G, został wyposażony w zaawansowane funkcje dekodowania wideo w wysokiej rozdzielczości, wbudowane w kontroler grafiki. Rdzeń graficzny oparty jest na procesorze ATI Radeon HD 4200 (w starszym chipsecie był to procesor Radeon 3200). Producent zadbał o obsługę interfejsów przesyłania wideo HD - HDMI 1.3 i DisplayPort.

Brent Barry, przedstawiciel AMD, tłumaczy, że o ile starsze chipsety głównie przejmowały od procesora głównego zadania związane z dekodowaniem wideo HD i obarczały nimi kontroler graficzny, to układ 785G zajmuje się też przetwarzaniem końcowym i poprawą jakości wideo. Nowy rdzeń ma zapewnić jaśniejsze kolory i bardziej wyraźny obraz.

Chipset przeznaczony jest do montażu w tańszych komputerach, a jest zarazem pierwszym rozwiązaniem budżetowym AMD z obsługą bibliotek DirectX 10.1. Układ może współpracować z licznymi modelami CPU AMD.